startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné povery - ste poverčivá?

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Povery a zvyky sú tu odjakživa. Odkiaľ pochádzajú a čo robiť, aby ste priniesli šťastie do manželstva? Aj keď na povery neveríte, možno práve počas svadobnej nervozity Vás ukľudnia a primäjú k úsmevu. Povery začali vznikať práve počas náročných životných okolností, aby nevesty neboli nervózne a neisté.
Závoj_02Veď čo ak náhodou, možno to nie je ten pravý, atď. Práve v tento veľký deň sa pochybnosti často dostavia, preto mamky, babky, tetky-Betky vymýšľali všetko možné, len aby sa nevesta nervovo nezrútila. No, povedzte, nepotešilo by Vás keby Ste vedeli, že sa Vám manželstvo vydarí a šťastie Vám bude priať?

Možno Vás tieto povery pobavia a možno Vám prinesú šťastie do nového zväzku.

Ženích a nevesta sa už tradične vyhýbajú stretnutiu pred svadobným obradom. Tento starý zvyk pochádza ešte z čias, keď sa konali dohovorené svadby. Otec nevesty sa bál, že keď ženích uvidí nevestu a náhodou by sa mu nepáčila, od zväzku odstúpi. Kvôli tomu sa nevesta skrýva za závojom a ženích jej môže zložiť závoj až po sľúbení vernosti (preto sa do kyticí odporúča gardénia).

Niektoré znamenia a udalosti sa považujú už odjakživa za šťastné, niektoré naopak prinášajú smolu. Od nevesty sa očakáva, že svoj dom opustí prednými dverami a vykročí pravou nohou. Keď na ňu zasvieti slnko, alebo keď uvidí dúhu, šťastie ju bude sprevádzať celý život. Keď stretne čiernu mačku, kominára alebo slona (aj keď je to málo pravdepodobné), takisto je to dobré znamenie. Keď však nevesta uvidí prebehnúť cez cestu prasa, bude jej manželstvo nešťastné. Najhoršie zo všetkých znamení je vidieť pohrebný sprievod. Smrť sa takisto predpovedala ak kôň, teraz najčastejšie auto odmietlo naštartovať.

Nevesty by si nemali nikdy pred svadbou obliecť kompletnú svadobnú róbu, prináša to nešťastie. Aj napriek tomu, že to vyzerá byť nemožné vyhnúť sa tomu pri skúšaní, dá sa to. Neskúšajte všetky časti šiat naraz, ale po častiach. Niektoré nevesty si nechávajú neprišitý lem, takže šaty možu byť dokončené až vo svadobný deň.
Niektoré nevesty vo svadobný deň sa na seba nepozerajú do zrkadla, keď sú už oblečené. Počas svadby si takisto zložia aspoň rukavice pri kontrole celkového Skusanie sietvzhľadu. Tomu sa hovorí zlatá stredná cesta, pretože je dosť ťažké si predstaviť, že by sa nevesta v taký výnimočný deň nemohla pozrieť do zrkadla.

Raz nasadený prsteň prináša extrémne nešťastie pri následnom zložení. Ak sa náhodou prsteň zošmykne, musí ho manžel znova nasadiť na manželkin prst. Niekto považuje za bezpečné zložiť prsteň po narodení prvého dieťaťa, ale nikdy predtým. Predčasné zloženie prsteňa privoláva rozpad manželstva, manželovu smrť, alebo aspoň stratu manželovej pozornosti. Keď prsteň spadol počas obradu, bolo to čertovo znamenie. Komu prsteň spadol, ten mal zomrieť ako prvý. Ak sa prsteň ešte odkotúľal spred oltára, prinieslo to dvojité nešťastie. Ak sa obrad koná v kaplnke a prsteň sa dokotúľal až k náhrobnému kameňu, znamená to smrť manžela, ak je v hrobke pochovaný muž, alebo manželky, ak je tam pochovaná žena.

Nevesta krája koláč jako prvá. Ak to urobí niekto iný, manželstvo bude bezdetné.
Každý hosť musí zjesť aspoň maličký kúsok zo svadobnej torty, inak prinesie nešťastie dvojici i sebe. Nevesta by mala schovať kúsok svadobného koláča, lebo inak jej bude manžel neverný.

V Škótsku sa nevesta pred obradom prechádza po slnku, aby bola „plodná“. Chodí od východu na západ po južnej strane kostola, potom urobí tri kruhy okolo kostola v smere pohybu slnka.

Tradícia priviazať staré topánky, alebo hrkotajúce plechovky za auto práve zosobášených, pochádza ešte z Tudorovských čias. Hostia môžu po mladomanželoch hádzať topánky, prinesie im to veľké šťastie, ak ich voz havaruje.

V anglo-saských krajinách ženích udrel nevestu topánkou, aby demonštroval svoju autoritu v manželstve. Nevesta potom hodila topánky na svoje družičky, aby bolo jasné, ktorá sa bude vydávať ďalšia. Dnes nevesta hádže svoju svadobnú kyticu, čo je menej bolestivé.

Prenesenie nevesty cez prah do nového domu má svoje korene v starovekom Ríme. Týmto gestom sa predchádzalo zakopnutiu nevesty o prah, čo by jej prinieslo nešťastie a samozrejme ak by ešte zabudla vkročiť pravou nohou, prinieslo by to nešťastie obom.

Veľa šťastných okamihov a lásky Vášmu manželstvu.

autor: Katarína Nemjováline
line

Diskusia


forum 22.02.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné povery - ste poverčivá?"rightend