startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pod pojmom Oceánia sa myslia dve najvzdialenejšie a zároveň najživšie krajiny sveta - Austrália a Nový Zéland. Spoločne patria do britského spoločenstva národov "Commonwealthu” - takže veľa tradícií preberajú z britskej kultúry, no v mnohom ich však obohacuje aj kultúra jeho pôvodných obyvateľov – Maoriov a Anorigéncov.
svadba v sydneyBiele svadobné šaty sú tradičným austrálskym odevom už po stáročia a aj dnes sú stále populárne ako symbol nádeje a radosti do budúcnosti. Medzi svadobnými darmi nechýba ani rodinná Biblia, ktorá sa dedí z generácie na generáciu.

Na austrálskej svadbe sa zúčastňujú rodiny ženícha a nevesty. Generačné spory musia tomuto výnimočnému dňu ustúpiť, aby novomanželia mohli vykročiť na spoločnú cestu života so šťastím a radosťou.

Väčšina austrálskych svadobných tradícií pochádza z Británie, ale zvláštnosťou tu nie sú ani škótske alebo írske oslavy, či svadobné obrady s prvkami kultúry Aborigéncov – pôvodných obyvateľov austrálskeho kontinentu. Jediné čo zostáva spoločné, je výmena svadobných prsteňov ako univerzálneho znaku nikdy nekončiacej lásky.

Na austrálskej svadbe hostia počujú širokú škálu hudby od tradičnej anglickej cez americkú až po gajdy či tklivé melódie na „didgeridoo“ (tradičný austrálsky hudobný nástroj). Ak ženích vidí nevestu pred svadbou, považuje sa to v Austrálií za nešťastie.

Na Novom Zélande patrí medzi tradície veľkolepý cirkevný sobáš, na ktorom je nevesta a všetky jej družičky v snehobielych šatách, ženích má na sebe tmavé nohavice, bielu košeľu a tmavú vestu. Na svadbu prichádza sprevádzaný prvým družbom a svadobčanmi.

K novozélandskému svadobnému koloritu patria aj zvyky Maoriov, pôvodných obyvateľov tohto ostrova, ktoré majú mnohí jeho obyvatelia stále v hlbokej úcte. Príkladom takej tradície je „Powhiri” - tradičné privítanie ženícha a nevesty, ktorého súčasťou môže byť aj súperenie kmeňových bojovníkov, svadobný obrad vedený starejším kmeňa a zakončený jeho požehnaním v domorodom nárečí.

K svadobným obradom Oceánie neodmysliteľne patria aj “slučky večnosti“ - bohato zdobené kvetinové reťaze položené na krk ženícha a nevesty ako symbol nikdy nekončiacej lásky.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť


line
line

Diskusia


forum 27.10.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť"rightend