startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Svadobné oslavy očami svetobežníka III. časť

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vo väčšine pobaltských krajín prežili svadobné zvyky obdobie búrlivých premien. Napríklad v 16. storočí bol minimálny vek, v ktorom sa mohli zaľúbenci vydať či oženiť 14 rokov pre mužov a 13 pre dievčatá. Dnes je táto hranica medzi 18 - 21 rokov, v závislosti od štátu.
Väčšina mladých párov vo veľkých mestách sa rozhoduje pre svadbu v európskom štýle, ale na vidieku sa ešte stále môžeme stretnúť s tradičnými svadobnými obradmi.

Pravoslavny kostolPred začatím svadobných príprav sa očakáva otcovské požehnanie. Mladý muž požiada svojho známeho, aby diskrétne zistil či by jeho vyvolená mala oňho záujem ešte skôr, ako jej túto otázku položí on sám. Ak zistí, že jeho šance sú dobré, vyberie sa do rodičovského domu, kde požiada otca budúcej nevesty o otcovské požehnanie a až keď otec súhlasí, môže oficiálne „áno“ povedať aj nevesta a svadobným prípravám nič nebráni. Bez otcovského požehnania nemôže budúca nevesta očakávať od rodiny žiadnu pomoc, veno ani dedičstvo.

Dôležitou súčasťou zásnub vo väčšine pobaltských štátov je výmena zásnubných prsteňov a hodvábnych zásnubných šálov. V niektorých pobaltských krajinách je výmena zásnubných prsteňov považovaná za záväzný právny akt.

Zverejňovanie svadobných ohlášok

Hneď ako budúca nevesta súhlasí so sobášom, bývajú v kostole, kde sa má svadba konať „ohlášky“. Zásnuby v pobaltských štátoch trvajú obyčajne šesť mesiacov. Budúca nevesta často strávi týždeň v domácnosti nastávajúcej svokry, aby ju presvedčila, že sa vie postarať o domácnosť a bude jej synovi dobrou ženou.

Ešte pred sto rokmi bolo pre nevestu v pobaltí bežné nosiť čierne svadobné šaty. Dnes už majú všetky nevesty biele šaty často doplnené striebornou korunkou. Mladý pár počas obradu sedí a družičky nad nimi držia biely alebo červený baldachýn. Na záver obradu si mladý pár vymení svadobné obrúčky a nasleduje tradičný mladomanželský bozk, ktorým si manželia symbolicky vymenia kúsok duše toho druhého.

Nasleduje svadobná hostina s bohatým svadobným stolom, hudbou, tancom a mnohými prípitkami na zdravie novomanželov. Prvý tanec svadobnej hostiny patrí mladomanželom, potom nasleduje tanec nevesty s každým slobodným mužom prítomným na svadbe, za ktorý obyčajne nevesta dostane symbolickú finančnú pozornosť. Súčasťou svadobného obradu je niekedy aj zbierka na chudobných obyvateľov rodnej dediny mladého páru.

Na druhý deň po svadbe niekde býva zvykom posadiť mladej manželke na kolená malé dieťa a týmto spôsobom jej pripomenúť, aby si čím skôr zaobstarala vlastného potomka.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 29.09.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka III"



rightend