startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Predstavte si nekonečnú snehobielu pieskovú pláž, konáre paliem sa kníšu vo večernom vánku, vzduch je plný vône exotických kvetov a v diaľke počuť spev exotických vtákov. Také je prostredie tichomorských ostrovov, splnený sen každej nevesty.
svadba na FijiExistuje ešte niečo krajšie, farebnejšie a malebnejšie ako svadba na tichomorských ostrovoch? Na Fiji je zvykom, že mladý muž pri zásnubách venuje otcovi svojej vyvolenej zub veľryby, ktorý je symbolom dobrého postavenia a zabezpečenia.

Ak otec dievčaťa so svadbou súhlasí, budúci ženích má pripraviť bohatú hostinu a pozvať na ňu rodičov nevesty. Tento zvyk sa nazýva aj „zbližovanie“. Nevesta na Fiji si nechá krátko pred svadbou urobiť svadobné tetovanie, ktoré je na ostrovoch považované za symbol krásy.

Žiadna svadobná hostina na Fiji sa nezaobíde bez tradičného svadobného nápoja „Kava“, ktorý sa vyrába z koreňov rastliny (Piper methysticum). Tento nápoj je v tichomorskej oblasti tradičným doplnkom náboženských, politických, spoločenských a kultúrnych udalostí.

K najstarším havajským tradíciám patrí aj veniec z kvetov zvaný „Lei“. Budúci manželia sa v kvetoch doslova topia. Bohaté kvetinové vence sú na týchto ostrovoch symbolom lásky a tolerancie. Každý kvetinový veniec je tvorený z 40 - 50 reťazí čerstvých kvetov na farebných stužkách a dodnes sú najznámejším symbolom havajskej kultúry.

K havajskej svadbe patrí aj tradičná svadobná pieseň a na svadobné obrúčky si dávajú manželia vyryť aj tradičné havajské mená.

Na ostrovoch Filipíny sú za dodržiavanie svadobných tradícií zodpovední svedkovia budúcich manželov. Medzi svadobné tradície tu patrí pripnutie nevestinho závoja na plece ženícha, ktoré má byť znakom manželskej jednoty a spoločného šatníka a snehobiele lano, ktoré manželia berú na krk ako symbol nerozlučiteľnosti manželského zväzku.

V rámci svadobného obradu, každý z manželov zažne vlastnú sviečku a spoločne zapália tretiu ako symbol manželskej jednoty. Manžel venuje svojej polovičke trinásť zlatých mincí ako symbol vernosti a hojnosti.

Svadobné oslavy na Filipínach sú časom radosti, smiechu, hudby a tradičného tanca „pandango“, ktorý sa často tancuje nepretržite aj niekoľko hodín. Hostia počas neho pripínajú neveste na šaty bankovky, ako darček na svadobnú cestu. Súčasťou svadobných osláv je aj vtáčia klietka plná holubíc, ktoré novomanželia spoločne vypustia na slobodu, aby im do novej životnej etapy priniesli šťastie, lásku a pokoj.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 26.10.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť"rightend