startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadobné oslavy v severnej časti amerického kontinentu patria medzi najflexibilnejšiu a najrozmanitejšiu zmes tradícií vôbec. Mexiko sa tu snúbi so španielskymi vplyvmi, pevné miesto má aj krajina galtského kohúta a bokom nezostanú ani svadobné tradície starých Aztékov.
Mexicka svadbaPočas skladania svadobných sľubov je v Mexiku zvykom na znak manželskej jednoty zavesiť na krk ženíchovi a neveste bielu stužku alebo ruženec. Ženích v ďalšej časti obradu odovzdá svojej nastávajúcej trinásť zlatých mincí ako prejav svojho záväzku postarať sa o ňu. Pri odchode mladomanželov z kostola ich prítomní hostia obsypú červenými korálkami, ktoré im majú pri vykročení do nového života priniesť šťastie. Pri prvom novomanželskom tanci na svadobnej hostine vytvoria všetci svadobčania okolo novomanželov múr v tvare srdca.

Počas svadobných osláv visí zo stropu papierová „piñata”, do ktorej prítomné deti udierajú dovtedy, kým sa z nej nevysypú prvé sladkosti, ktoré si všetci prítomní postupne rozdelia.

Ešte za panovania kráľovnej Viktórie, začali v tejto časti sveta nevesty nosiť biele rukavice ako symbol počestnosti ale aj ako romantické gesto. Niekde tento zvyk pretrváva dodnes.

V Spojených štátoch nie je neobvyklé, ak si budúci manželia napíšu vlastné svadobné sľuby. Popri tradičných rozlúčkach so slobodou sa v USA a Kanade môžeme stretnúť aj s takzvanými „bridal showers“. Tieto oslavy obyčajne organizuje hlavná družička nevesty a nevesta na nej od svojich priateliek dostáva drobné dary do domácnosti.

V minulosti mali byť tieto dary akousi náhradou za rodičovské veno v prípade, že rodičia nevesty neboli príliš nadšení svojím budúcim zaťom a odmietli dať svojej dcére veno. Tento svadobný zvyk môže pochádzať z viktoriánskeho Anglicka, kde sa drobné darčeky pre nevestu vkladali do hodvábneho dáždnika, z ktorého potom „pršali“ na nevestu. Podľa iných zdrojov je krajinou pôvodu tohto zvyku Holandsko.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 19.10.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežíka - VII. časť"rightend