startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V strednej a východnej Európe existuje veľa prastarých svadobných obyčajov, ktoré v súčasnej dobe prežívajú svoju renesanciu, keďže veľa mladých párov chce vykročiť do spoločného života s viac či menej tradičnými svadobnými zvykmi.
madarska nevestaVäčšina svadobných tradícií vo východnej a strednej Európe má svoj pôvod v kulte plodnosti, želaniach dlhého života a všeobecného šťastia. U nás je v ľudovej svadobnej tradícii symbolom tradičný, stužkami vyzdobený vysoký „máj“. Jeho výška má údajne priniesť mládencovej vyvolenej dlhý život. Pri svadobnej hostine je zase zvykom rozbíjať taniere, čím viac črepov tým lepšie, veď prinášajú šťastie.

V Maďarsku patrí k tradičnému svadobnému kroju vysoký čepiec so zapletenými snopmi pšenice ako symbolu plodnosti. Mladucha dostáva do daru vajce, ktorého rozbitie má zabezpečiť zdravie jej budúcim potomkom.

Rodičia ženícha a nevesty v Poľsku odovzdajú mladomanželom kus ryžového chleba posypaného soľou a pohár vína, aby pod spoločnou strechou nikdy neboli hladní. Soľ symbolizuje problematické chvíle života a víno je želaním zdravia a šťastia.

V Bulharsku nevesta tesne pred svadbou prehodí za hlavu tanier plný pšenice, mincí a surových vajec. Ak sa tanier rozbije, prinesie to novému manželstvu šťastie. Rovnako sa považuje za šťastné ak mladomanželia vkročia do kostola pravou nohou. Pri svadobnej hostine hodí matka nevesty mladomanželom pod nohy kvetiny, aby im tak do budúcnosti zaistila zdravie, šťastie a vzájomnú vernosť.

V Chorvátsku zvyk káže, že po svadbe všetci svadobní hostia trikrát v kruhu obídu kostol a studňu na znamenie Svätej trojice a potom každý z nich do studne hodí jablko, aby tak mladému páru zaistili budúceho potomka.

V Rumunsku je manželstvo natoľko dôležitou inštitúciou, že sa na ňu dievčatá začínajú pripravovať už od 6-tich rokov veku, aby do svadobnej truhlice vložili všetko potrebné.

Najvýznamnejším rysom svadieb vo východnej európe je však tradičná ľudová hudba a tanec. Svadba je časom oslavy lásky dvoch ľudí a nádeje do budúcnosti. Medzi tradičnými hudobnými nástrojmi vynikajú najmä cigánske husle, v oblečení pestrofarebné kroje a všeobecne nespútaná zábava.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 12.10.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť"rightend