startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka IV

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Škandinávčania sa už tradične do svadby príliš nehrnú. Manželstvo považujú za vážny záväzok a nie je nič neobvyklé, ak zásnuby v tejto časti sveta trvajú aj 3 - 4 roky, aby sa budúci pár dobre spoznal v dobrom aj v zlom.

Manzelsky bozk_02Slávobrána

Mnohé škandinávske tradície sa datujú už celé stáročia. Napríklad v Dánsku je zvykom pred dom nevesty postaviť svadobný oblúk z dvoch borovíc. Tomu oblúku sa hovorí aj „slávobrána“.

K tradičnej svadobnej hostine v Dánsku tiež patrí, že ženích sa uprostred osláv vytratí, aby mohla nevesta dostať bozk od všetkých prítomných slobodných mužov a neskôr „zmizne“ aj nevesta, aby sa rovnaká láskavosť dostala aj ženíchovi.

Na zahnanie zlých duchov a zaistenie šťastia musia novomanželia spoločným nožom rozkrojiť svadobnú tortu a každý z hostí musí zjesť aspoň jeden kúsok.

"Korunovácia nevesty"

Vo Fínsku kedysi k svadobnej tradícii patrilo, že budúca nevesta obchádzala domy v susedstve, aby si vypýtala svadobné dary sprevádzaná staršou vydatou ženou alebo mužom s dáždnikom ako symbolom ochrany a prístrešia.

Nevesty vo Fínsku nosia počas svadobného obradu zlatú korunu, ktorú sa jej neskôr snažia družičky počas tanca nasadiť na hlavu. Tá z družičiek, ktorej sa to podarí ako prvej, sa bude najskôr vydávať.

Aj v Nórsku nosí nevesta pri svadobnom obrade striebornú korunu s drobnými ozdobami, ktoré pri chôdzi cinkajú. Tento zvuk má mladomanželov chrániť pred zlými duchmi.

Nevesta s mamou_02Zlaté a strieborné mince by neveste nikdy nemali chýbať

Vo Švédsku venuje matka svojej dcére pred výdajom zlatú mincú, ktorú si vloží do pravej topánky a otec jej venuje striebornú mincu do ľavej topánky. Týmto spôsobom chcú rodičia symbolicky zabezpečiť svojej dcére hojnosť v manželstve.

Nevesta vo Švédsku dostane pri zásnubách zlatú obrúčku. Počas svadobného obradu jej budúci manžel nasadí nielen svadobný prsteň ale aj prsteň materstva, takže nevesta má nakoniec tri zlaté prstene.

Skrz naskrz škandinávskymi svadobnými zvykmi je najviac výrazný motív plodnosti. Zdôrazňovanie, že manželstvo nie je len o vzťahu samotnej dvojice, ale hlavne o vytváraní a udržiavaní širších rodinných vzťahov.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - II. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 05.10.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka IV"rightend