startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné oslavy očami svetobežníka II

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadba je príležitosťou na oslavu začiatku novej životnej etapy dvoch ľudí a rovnako je aj príležitosťou k objavovaniu svadobných tradícií svojej etnickej skupiny či národa. V nasledujúcom článku Vám chceme predstaviť niektoré z nich.
HenaNa Ďalekom východe nájdeme jedny z najstarších civilizácií na Zemi a tak nie je divu, že miestne svadobné obrady trvajú už celé stáročia. Zásnubná hostina patrí k prvej z piatich svadobných osláv spoločných pre celú spomínanú oblasť. Ženích a nevesta na ňu pozvú širokú rodinu a priateľov. Hostina má mnoho chodov. Hrá, spieva a tancuje sa do neskorých večerných hodín a nevesta sa často prezlečie až päťkrát.

Podpis manželskej zmluvy je ďalším dôvodom k veľkej oslave. V tento deň ženích a nevesta pred svedkami písomne potvrdia svoj úmysel žiť pod jednou strechou. Pri tejto príležitosti sa znova zíde rodina a priatelia a nevesta znova vystrieda čo najväčší počet šiat.

Oslava nazývaná „Hena“ má za úlohu odplašiť zlých duchov a postarať sa tak o šťastie pre budúcich novomanželov. Ak ste si pri názve tejto oslavy okamžite spomenuli na známy Madonnin videoklip s čiernymi ozdobami rúk a tváre, tak rovnakú procedúru podstúpi aj budúca nevesta. Okrem toho nad oboma snúbencami podrží niekoľko slobodných dievčat biele súkno, zatiaľ čo tretia nad nimi rozdrví dve veľké hrudky cukru s prosbou k Álláhovi, aby chránil mladých od vplyvu zlýcSvadobné oslavy očami svetobežníka - V. časťh duchov. Na tejto oslave nevesta nosí tradičný odev a oslava obyčajne trvá do skorých ranných hodín.

Svadobná hostina a pätoro mandlí

Pri samotnom svadobnom obrade si mladomanželia vymenia svadobný prsteň a nasleduje svadobná hostina, ktorá sa v mnohom podobá tej akú poznáme aj u nás s príhovormi a tradičnými zvykmi a samozrejme tradičnou hudbou. Veľmi často, každý z pritomných hostí dostane do daru päť mandlí - symboly najväčších svadobných želaní: zdravie, šťastie, bohatstvo, plodnosť a dlhý život.

Svadobné "dozvuky"

Posledná svadobná oslava sa koná sedem dni po svadbe. V arabskom svete je známa ako „Sabaa“, čo znamená „sedem“ a účastnia sa jej výlučne ženy a matka nevesty obyčajne svoju dcéru obdaruje zlatým náhrdelníkom alebo diamantmi.

autor: M. P.

Svadobné oslavy očami svetobežníka - I. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - III. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IV. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - V. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VI. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - VIII. časť
Svadobné oslavy očami svetobežníka - IX. časť


line
line

Diskusia


forum 25.09.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné oslavy očami svetobežníka II"rightend