startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Sprievodca retro módou

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Móda je od nepamäti neprehliadnuteľným atribútom spoločenského postavenia. Každá dekáda uplynulého storočia sa vyznačuje osobitými prvkami, ktoré sa v módnych megatrendoch pravidelne vracajú na dnešné prehliadkové móla.

retro moda - 40-te roky40. roky

Vymenili náročnú eleganciu predchádzajúceho desaťročia za praktický pohodlný kostým, ktorý predznamenal blížiacu sa spoločenskú emancipáciu žien.

Módni návrhári prispôsobili pánsky vrecový oblek dámskej postave. Jeho oválne plecia, štíhlejší pás a výraznejšie boky spoločne s dvojdielnym kompletom vesty a sukne sa stali stelesnením vtedajšej módy.

K tradičným doplnkom tejto éry patrili perly, rukavice, alebo farebné topánky a klobúky. Ženskosť zvýrazňovali aj čipkované plecia kostýmu alebo krátkeho kabátika. Medzi účesmi kraľovali bohaté kadere a klobúky. Módnym trendom boli aj nadmerné okrúhle okuliare a kabelky s jednoduchými geometrickými tvarmi.

60. roky

Priniesli dokonalú eleganciu, čisté línie a úspornosť, ktorá obľubuje veľké bodky, pastelové farby kombinované s bielou alebo veľkými mašľami. Prvá polovica 60. rokov sa ešte držala striedmosti predchádzajúcej dekády, ale v druhej polovici už na plné obrátky predviedla prudkú zmenu spoločenských pomerov, kedy okrem iného začali ženy nosiť nohavice a nohavicové kostýmy.

Aj v súčasnom šatníku dokáže zapôsobiť protiklad čiernej a bielej s minimom jednoduchých doplnkov bez vzorov, prúžkov a bodiek. Nadol rozšírená sukňa sa dá pre dnešok oživiť farebnými doplnkami, jednoduchým topom alebo topánkami na podpätku.

70. roky

Dámskemu šatníku 70. rokov dominovali "zvonové" nohavice a veľké vzdušné šaty s kvetinovými vzormi. K všestranným doplnkom tohto šatníka boli kožené kabelky a topánky na vysokých podpätkoch. V šperkovnici tejto dekády prevládali ručne vyrobené šperky inšpirované etnickými motívmi. Obľúbené boli aj kvetinové ozdoby do vlasov a z dreva vyrezávané obrúčky nosené zväčša v kombinácii s denimovým oblečením.

80. roky

Osemdesiate roky priniesli do dámskeho šatníka závan extravagancie: krátke vzdušné oblečenie, výrazné plecia na šatách a pestré tričká s farebnými vzormi doplnené bundami s kovovými ozdobami a topánkami na vysokom podpätku.

V šperkovnici z 80. rokov minulého storočia by sme našli retiazkové náhrdelníky, klipsové náušnice alebo kovové náramky. Všetky tieto šperky sa hodia k legínam, výraznému módnemu trendu tejto dekády, často šitých z materiálov v neónových farebných odtieňoch.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 18.10.2010: admin, Diskusia k článku "Sprievodca retro módou"rightend