Sprievodca retro módou


zaujímavosti
Móda je od nepamäti neprehliadnuteľným atribútom spoločenského postavenia. Každá dekáda uplynulého storočia sa vyznačuje osobitými prvkami, ktoré sa v módnych megatrendoch pravidelne vracajú na dnešné prehliadkové móla.

retro moda - 40-te roky40. roky

Vymenili náročnú eleganciu predchádzajúceho desaťročia za praktický pohodlný kostým, ktorý predznamenal blížiacu sa spoločenskú emancipáciu žien.

Módni návrhári prispôsobili pánsky vrecový oblek dámskej postave. Jeho oválne plecia, štíhlejší pás a výraznejšie boky spoločne s dvojdielnym kompletom vesty a sukne sa stali stelesnením vtedajšej módy.

K tradičným doplnkom tejto éry patrili perly, rukavice, alebo farebné topánky a klobúky. Ženskosť zvýrazňovali aj čipkované plecia kostýmu alebo krátkeho kabátika. Medzi účesmi kraľovali bohaté kadere a klobúky. Módnym trendom boli aj nadmerné okrúhle okuliare a kabelky s jednoduchými geometrickými tvarmi.

60. roky

Priniesli dokonalú eleganciu, čisté línie a úspornosť, ktorá obľubuje veľké bodky, pastelové farby kombinované s bielou alebo veľkými mašľami. Prvá polovica 60. rokov sa ešte držala striedmosti predchádzajúcej dekády, ale v druhej polovici už na plné obrátky predviedla prudkú zmenu spoločenských pomerov, kedy okrem iného začali ženy nosiť nohavice a nohavicové kostýmy.

Aj v súčasnom šatníku dokáže zapôsobiť protiklad čiernej a bielej s minimom jednoduchých doplnkov bez vzorov, prúžkov a bodiek. Nadol rozšírená sukňa sa dá pre dnešok oživiť farebnými doplnkami, jednoduchým topom alebo topánkami na podpätku.

70. roky

Dámskemu šatníku 70. rokov dominovali "zvonové" nohavice a veľké vzdušné šaty s kvetinovými vzormi. K všestranným doplnkom tohto šatníka boli kožené kabelky a topánky na vysokých podpätkoch. V šperkovnici tejto dekády prevládali ručne vyrobené šperky inšpirované etnickými motívmi. Obľúbené boli aj kvetinové ozdoby do vlasov a z dreva vyrezávané obrúčky nosené zväčša v kombinácii s denimovým oblečením.

80. roky

Osemdesiate roky priniesli do dámskeho šatníka závan extravagancie: krátke vzdušné oblečenie, výrazné plecia na šatách a pestré tričká s farebnými vzormi doplnené bundami s kovovými ozdobami a topánkami na vysokom podpätku.

V šperkovnici z 80. rokov minulého storočia by sme našli retiazkové náhrdelníky, klipsové náušnice alebo kovové náramky. Všetky tieto šperky sa hodia k legínam, výraznému módnemu trendu tejto dekády, často šitých z materiálov v neónových farebných odtieňoch.

spracoval: M. P.