startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Kroky k prijatiu seba samého

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď sa pozrieme na seba do zrkadla, vieme, že sme to my. Aspoň by sme to mali vedieť. Je to náš obraz, ktorý však nie je úplný. Spoznávame v ňom naše vonkajšie črty, ale nevidíme to, čo cítime, myslíme, žijeme... Tento mentálny obraz je našim očiam neviditeľný.
premyslanieObraz, ktorý o sebe máme, sa vytvára na základe vzťahov s inými ľuďmi. Rozvíja sa na základe postojov, ktoré majú oni k nám. Dokonca to, čo si myslíme, že si iní myslia o nás, formuje náš obraz o sebe.

Dva druhy obrazov

Obraz o sebe môžeme mať pozitívny alebo negatívny. Ak vidíme seba ako niekoho, kto pozná svoju hodnotu, dokáže rešpektovať druhého a nie je závislí na mienke druhých, máme o sebe pozitívny a zdravý obraz.

Ak však vidíme seba ako človeka, ktorý nemá príliš veľkú hodnotu, potom máme o sebe chudobný alebo negatívny obraz. Ak máme chudobnú predstavu o sebe, budeme zraniteľní v dôvere a vo vzťahoch k ľuďom, budeme mať pocit neobľúbenosti, podozrievavosti a budeme žiť s pocitom odmietnutia. Dôsledkom bude narastajúca uzavretosť a nedôvera v našich vzťahoch.

Kvalita pohľadu na seba ovplyvňuje náš život

Zlý obraz o sebe je zvyčajne jednou z príčin dezorientácie, zmätku a depresie v našom živote. Naopak pozitívny obraz o sebe je nevyhnutnou súčasťou vyrovnaného osobného i partnerského života.

Prehĺbenie úcty k sebe

Sebaúcta je zdravý vzťah k sebe. Je to rešpekt, zmysluplné ocenenie seba a to nielen vtedy keď prežívame obdobie „dobré“, ale i vtedy, keď máme pocit, že všetko je proti nám. Práve to dáva všetkému zmysel.

Niekedy je však náš záujem o seba prehnaný. Pramení zo silného „ega“, prejavuje sa prílišným zdôrazňovaním seba, nedostatkom poctivosti a skromnosti. Tento vnútorný stav tak preráža na povrch, že je citeľný i vo vzťahu k iným ľuďom. Vtedy je potrebné nazrieť „do seba“ ako do zrkadla a hľadať úprimnosť, ktorá vedie k „vnútornému pohľadu“.

Opakom prehnaného záujmu je nízka sebaúcta, ktorá je koreňom mnohých osobnostných neúspechov, pôsobiacich v manželstve, v rodine, v spoločnosti. Kľúčom k sebaúcte je prijatie seba so všetkými svojimi prednosťami i nedostatkami. To je cesta k vytváraniu sebahodnoty. Akceptovať neznamená zriecť sa toho, čo považujeme na sebe za zlé alebo neprimerané. Akceptovať znamená prijať!

autor: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 03.09.2008: admin, Diskusia k článku "Kroky k prijatiu seba samého"rightend