startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Feng-šuej – prastaré umenie farebnej harmónie

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Feng-šuej, v preklade doslova "vietor a voda", je pomenovanie tradičného čínskeho umenia, ktoré sa zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru v čase. Prostredníctvom farieb, tvarov, materiálov, vôní a zvukov sa usiluje nájsť taký spôsob usporiadania izieb a nábytku v nich, ktorý umožňuje plynulé prúdenie "všetkonaplňujúcej" životnej energie "čchi".
feng-suej v izbeFeng-šuej môžeme definovať aj ako nejakú obmenu akupunktúry pre bývanie. Majster svoju prácu obvykle začne odhadom veku domu a kompasovým zameraním, na základe ktorých ponúkne doporučenia pre vhodné rozmiestnenie nábytku a farebnú kombináciu rôznych doplnkov v miestnosti.

Farby a Feng-šuej

Použitie farieb na dosiahnutie harmónie v životnom priestore patrí k najjednoduchším spôsobom vytvorenia súladu so svojím okolím. V umení Feng-šuej má každá farba jedinečný vply na prúdenie životnej energie a svojou „rečou“ napomáha k prepojeniu mysle, tela a ducha.
  • Biela je zmesou všetkých farieb svetla a predstavuje pravdu, harmóniu, čistotu a cestu k vyššiemu duchovnému poznaniu.

  • Čierna je farbou tajomna a nepoznaného. Jej správne použitie dokáže priestoru pridať dramatičnosť a umocniť ho. Prebytok čiernej však z priestoru odčerpáva vitalitu a životnú silu.

  • Červená je farbou životnej sily a vitality rovnako ako farbou radosti, sily, lásky a motivácie.

  • Ružová je farbou duchovnej úplnosti, spokojnosti a podnecuje uzdravovanie.

  • Oranžová je farbou šťastia, vzbudzuje nádej, sebadôveru a entuziazmus. Je farbou tvorivosti a posilňuje ctižiadostivosť.

  • Žltá je farba dobrej nálady, prináša radosť, optimizmus a zmysel pre vnútornú aj vonkajšiu harmóniu.

  • Zelená je farbou, ktorá pripomína pestrosť a hojnosť prírody. Je to farba, ktorá upokojuje a dodáva životnú silu.

  • Modrá je farbou súzvuku, nádeje, upokojenia a zdrojom tvorivosti, komunikácie a duchovného porozumenia.

  • Purpurová je farbou intuície, dôstojnosti a múdrosti. Pôsobí veľmi upokojujúco a je vynikajúcou spoločníčkou pri rozjímaní.
Vo všeobecnosti platí, že farby z teplého spektra sa obyčajne uplatňujú v kuchyni, obývačke a jedálni. Neutrálne farby majú svoje miesto v halách a vstupných priestoroch a studené farby v spálni a kúpeľni.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 07.10.2009: andrea1111, re: Diskusia k článku
forum 11.10.2007: admin, Diskusia k článku "Feng-šuej – prastaré umenie farebnej harmonie"rightend