Feng-šuej – prastaré umenie farebnej harmónie
zaujímavosti
Feng-šuej, v preklade doslova "vietor a voda", je pomenovanie tradičného čínskeho umenia, ktoré sa zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru v čase. Prostredníctvom farieb, tvarov, materiálov, vôní a zvukov sa usiluje nájsť taký spôsob usporiadania izieb a nábytku v nich, ktorý umožňuje plynulé prúdenie "všetkonaplňujúcej" životnej energie "čchi".
Feng-šuej môžeme definovať aj ako nejakú obmenu akupunktúry pre bývanie. Majster svoju prácu obvykle začne odhadom veku domu a kompasovým zameraním, na základe ktorých ponúkne doporučenia pre vhodné rozmiestnenie nábytku a farebnú kombináciu rôznych doplnkov v miestnosti.
Farby a Feng-šuej
Použitie farieb na dosiahnutie harmónie v životnom priestore patrí k najjednoduchším spôsobom vytvorenia súladu so svojím okolím. V umení Feng-šuej má každá farba jedinečný vply na prúdenie životnej energie a svojou „rečou“ napomáha k prepojeniu mysle, tela a ducha.- Biela je zmesou všetkých farieb svetla a predstavuje pravdu, harmóniu, čistotu a cestu k vyššiemu duchovnému poznaniu.
- Čierna je farbou tajomna a nepoznaného. Jej správne použitie dokáže priestoru pridať dramatičnosť a umocniť ho. Prebytok čiernej však z priestoru odčerpáva vitalitu a životnú silu.
- Červená je farbou životnej sily a vitality rovnako ako farbou radosti, sily, lásky a motivácie.
- Ružová je farbou duchovnej úplnosti, spokojnosti a podnecuje uzdravovanie.
- Oranžová je farbou šťastia, vzbudzuje nádej, sebadôveru a entuziazmus. Je farbou tvorivosti a posilňuje ctižiadostivosť.
- Žltá je farba dobrej nálady, prináša radosť, optimizmus a zmysel pre vnútornú aj vonkajšiu harmóniu.
- Zelená je farbou, ktorá pripomína pestrosť a hojnosť prírody. Je to farba, ktorá upokojuje a dodáva životnú silu.
- Modrá je farbou súzvuku, nádeje, upokojenia a zdrojom tvorivosti, komunikácie a duchovného porozumenia.
- Purpurová je farbou intuície, dôstojnosti a múdrosti. Pôsobí veľmi upokojujúco a je vynikajúcou spoločníčkou pri rozjímaní.
autor: M. P.