Feng-šuej – prastaré umenie farebnej harmónie


zaujímavosti
Feng-šuej, v preklade doslova "vietor a voda", je pomenovanie tradičného čínskeho umenia, ktoré sa zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru v čase. Prostredníctvom farieb, tvarov, materiálov, vôní a zvukov sa usiluje nájsť taký spôsob usporiadania izieb a nábytku v nich, ktorý umožňuje plynulé prúdenie "všetkonaplňujúcej" životnej energie "čchi".
feng-suej v izbeFeng-šuej môžeme definovať aj ako nejakú obmenu akupunktúry pre bývanie. Majster svoju prácu obvykle začne odhadom veku domu a kompasovým zameraním, na základe ktorých ponúkne doporučenia pre vhodné rozmiestnenie nábytku a farebnú kombináciu rôznych doplnkov v miestnosti.

Farby a Feng-šuej

Použitie farieb na dosiahnutie harmónie v životnom priestore patrí k najjednoduchším spôsobom vytvorenia súladu so svojím okolím. V umení Feng-šuej má každá farba jedinečný vply na prúdenie životnej energie a svojou „rečou“ napomáha k prepojeniu mysle, tela a ducha. Vo všeobecnosti platí, že farby z teplého spektra sa obyčajne uplatňujú v kuchyni, obývačke a jedálni. Neutrálne farby majú svoje miesto v halách a vstupných priestoroch a studené farby v spálni a kúpeľni.

autor: M. P.