startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Digitál alebo klasický film – úvaha svadobného fotografa

line

foto-video
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Na oboch stranách fotografického remesla nájdeme náruživých zástancov každej z fotografických techník. Autorom tejto úvahy je fotograf, ktorý na klasický film fotil 20 a digitálnym fotoaparátom 6 rokov.
banner
FotografDigitálna fotografia vyvolala vo fotografickom priemysle revolúciu s nedoziernymi následkami a rovnako ako počítače, bude stále rýchlejšia, lacnejšia a všeobecne dostupnejšia. Skúste si porovnať fotografie vytvorené klasickým fotoaparátom na film a digitálnym fotoaparátom. Poznáte nejaký rozdiel?

Väčšina budúcich párov, ktoré hľadajú fotografa na svoju svadbu, už dnes má aspoň základný prehľad v trendoch okolo digitálnej fotografie a vie, čo od nej môže očakávať.

Väčšine budúcich manželov však viac záleží na estetickom dojme a hĺbke zachytených pocitov ako na technickej stránke svadobnej fotografie.

Digitálna fotografia má práve v tomto ohľade veľa nesporných výhod:
  • Možnosť okamžitej kontroly záberu. To je môj hlavný dôvod prečo dávam digitálnej fotografii prednosť pre klasickou. Odpadáva potreba vyvolávania filmu v tmavej komore a hotový výsledok tak vidíte okamžite.
  • Schopnosť digitálneho fotoaparátu meniť citlivosť záberu za chodu, čo fotografovi umožňuje rýchlo sa prispôsobovať svetelným podmienkam prostredia bez toho, aby musel vymeniť film vo fotoaparáte.
  • V podstate neobmedzený počet snímkov pri ľubovoľnej príležitosti. Táto skutočnosť je achilovou pätou klasickej fotografie, digitálnym fotoaparátom sa totiž dá za sekundu urobiť niekedy až 8 záberov, čo klasický film a fotografický prístroj nedokáže.
  • Schopnosť reprodukovať čiernobielu a sépiovú fotografiu priamo z digitálneho záberu. Môže sa stať, že niektoré zo záberov budú chcieť rodičia mladomanželov vo farbe, iné čiernobiele alebo v sépiovom odtieni.
  • Digitálne spracovanie fotografií v časopiseckom formáte pre svadobný album. Fotografie fotené na klasický film by museli byť pre tento rozmer špeciálne zväčšované a upravované, pri digitálnej fotografii tento zdĺhavý proces opadá.
  • Sloboda experimentovania. Digitálnym fotoaparátom sa dajú nafotiť aj zábery, na ktoré by ste nechceli míňať klasický film (napríklad za daždivého počasia).
Ani tá najlepšia fotografická technika však nedokáže nahradiť profesionálne vystupovanie, skúsenosti a seriózne jednanie so zákazníkom. To platí pri svadobnej fotografii viac ako kdekoľvek inde.


line
line

Diskusia


forum 25.10.2006: admin, Diskusia k článku "Digitál alebo klasický film – úvaha svadobného fotografa"rightend