startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Čo si dožičiť skôr ako prídu deti - II. časť

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Existujú veci, ktoré by si novomanželia mali dopriať predtým, ako sa rozhodnú mať deti. Toto povinné obdobie voľnosti by sme mohli poeticky nazvať aj „posledný výkrik slobody“. Na jar, krátko po svadbe si Dominika a Lukáš dopriali okružnú jazdu po Írsku a poriadne si ju užili aj napriek tomu, že ich finančnému rozpočtu príliš neprospela. Prečo sa aj napriek tomu pre ňu rozhodli? Vedeli totiž, že chcú mať deti a keby všetky svoje plány odkladali „na potom“, trvalo by im možno celé roky, kým by si splnili spoločný sen vidieť smaragdový ostrov.

deti6. Vyriešte si partnerské konflikty

Zrejme neexistuje pár, ktorý by sa nikdy nepohádal. Ale keď „zamračené“ dni prevládajú nad tými slnečnými a vo vzťahu už dlhšiu dobu rezonujú nevyriešené ťažkosti, príchod dieťaťa ich nevyrieši, skôr ich len zvýrazní. Vzťahové problémy ako je napríklad vzájomná nedôvera sa dospelí ľudia musia naučiť riešiť skôr, ako do vzťahu vstúpi nový človiečik.

7. Zbavte sa svojich detských obáv

Psychológovia ich vidia na kaźdom kroku. Mladý pár sa vezme a vo chvíli, keď na svet príde prvé dieťa, zobudia sa v rodičoch dlho skryté obavy a strach z čias, keď sami boli deťmi. Detstvo je z pohľadu psychológov často „nevybavený účet“. Ak ste prežili strastiplné detstvo či už kvôli alkoholizmu v rodine, drogovej závislosti, alebo rozvodu či náhlej smrti rodičov, skôr ako sa rozhodnete pre vážny vzťah, je vhodné najskôr sa vysporiadať s vlastnými problémami.

8. Prehodnoďte svoj životný štýl

Veľa párov sa na príchod potomka žiadnym spôsobom nepripravuje. Noví členovia rodiny sa jednoducho “vyskytnú” a treba sa o nich postarať. Tento prístup však v sebe skrýva veľa rizík a je lepšie sa mu vyhnúť. Jedným zo spôsobov ako sa vyhnúť prípadným ťažkostiam, je absolvovať spoločnú zdravotnú prehliadku ešte predtým, ako sa rozhodnete počať prvé dieťa.

S úmyslom založiť si rodinu by malo prísť aj rozhodnutie prehodnotiť svoj životný štýl. Nesprávna životospráva či iné zlozvyky môžu zamýšľanému dieťaťu priniesť neželané zdravotné ťažkosti. Plánované počatie rozhodne neznamená, že v stredu pôjdeme na vyšetrenie a vo štvrtok počneme potomka. Aby boli všetky účinky preventívnych opatrení mali by sme s nimi začať aspoň 6 mesiacov pred tým ako sa rozhodneme pre dieťa.

9. Vytvorte si finančný plán

Keby všetci rodičia čakali so založením rodiny až do chvíle kým budú “bohatí”, svetová populácia by bola podstatne redšia. Dieťa nepotrebuje ani tak bohatých rodičov ako láskyplné prijatie rodičov, ktorí sa ho za každých okolností zastanú a pomôžu mu. Preto by si budúci rodičia mali vytvoriť aspoň provizórny finančný plán, ktorý by zahŕňal náklady na prvý rok s dieťaťom (oblečenie, plienky, hračky, nábytok detskej izby).

dieta s rodicmiČo nám napovie, že sme pripravení na rodičovstvo

Obaja po ňom túžime

Donútiť svoju nežnejšiu polovičku, aby sa stala matkou, nie je najlepší nápad. Ak máte k rodičovstvu obaja vážne výhrady, počakajte do chvíle, kým budete obaja pripravení a ochotní.

Túžime zo správnych dôvodov

Štrikuje vaša svokra „výbavičku“ už od svadobnej hostiny? Majú všetci vaši priatelia už vlastné deti? Možnože vaše biologické hodiny už tikajú hlasnejšie ako by ste si želali. V každom prípade je dobré odolať vonkajším tlakom. Túžba po deťoch musí v prvom rade vychádzať od vás, nie z vášho bezprostredného okolia.

Sme pripravení hrať druhé husle

Starostlivosť o deti si vyžaduje odsunúť vlastné záujmy na druhé miesto. Tento druh nesebeckosti môže byť pre niektoré povahy „horkou pilulkou“, ktorú budú deň čo deň užívať len s veľkým sebazaprením.

Vieme sa tešiť zo spoločného šťastia

Rodina - to je šťastie. Ak sme pripravení, hurá na to.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 15.04.2008: admin, Diskusia k článku "Čo si dožičiť skôr ako prídu deti - II. časť"rightend