startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ako vnímate červenú farbu?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čo Vám napadne pri pohľade na červenú farbu? Videli ste v poslednom čase niečo červené, čo na Vás mimoriadne zapôsobilo? Tieto a podobné otázky položila nedávno istá dizajnérska agentúra viac ako štyrom stovkám náhodných respondentov.
ruze a srdcia Cieľom prieskumu bolo preskúmať uplatnenie červenej farby v móde a dizajne. Prieskumu sa zúčastnilo 490 mužov a žien, z toho 150 bolo vo veku od 20-35 rokov.

Ktoré tri veci alebo javy si najčastejšie spájate s červenou farbou?

Polovica opýtaných mladšej vekovej skupiny uviedla tradičnú odpoveď „krv“. Pre štvrtinu je červená symbolom „romantiky a lásky“. Pre mladších boli na prvom mieste krv a láska, zatiaľ čo starší dali prednosť „srdcu“ a „agresii“.

Šaty robia človeka

Červená farba v šatníku je symbolom dynamickej a údernej osobnosti. Jej nositelia bývajú spoločenskí, temperamentní ale aj netrpezliví. Bývajú radi stredobodom pozornosti. Túto skutočnosť podporujú aj oslovení respondenti.

Ženu v červenom považuje 23 % opýtaných za sebavedomú, 18 % za vášnivú. Takmer 30 % opýtaných má pocit, že ženy v červenom cieľavedome usilujú o pozornosť svojho okolia (hľadáju partnera, či príležitostnú známosť, chcú sa zabávať alebo flirtovať).

Muži v červenom sú považovaní za sebavedomých (11 %), excentrických a agresívnych (10 %)a za tých, ktorí sú radi stredobodom pozornosti (35 %).

Kto nosí červenú farbu?

Oslovení medzi celebritami, ktoré radi nosia červenú farbu najčastejšie uvádzali Karla Gotta (76 %) a Luciu Bílu (47 %). Ako vhodnú farbu pre zvláštnu príležitosť ju považuje približne tretina opýtaných. Len 15 % z nich by si túto farbu oblieklo na večierok alebo rande.

Ktorej časti šatníka červená pristane najviac?

Podľa opýtaných červená farba najviac pristane tričku, dámskym šatám a podprsenke. Na ďalších miestach sa umiestnili kabelky, topánky a iné doplnky.

Červená v interiéri

Zhruba pre polovicu opýtaných (42 % žien a 49 % mužov) je červená farba pre interiérovú výzdobu neprijateľnou. Len 14 % opýtaných sa priznalo k červeným bytovým doplnkom. Na prvom mieste medzi nimi boli koberce a sedacie súpravy. Červené doplnky do kuchyne vlastní 9 % opýtaných.

Najkrajší červený predmet

Za to najkrajšie v červenej farbe, s čím sa v poslednom čase stretli, považujú muži auto, ženy kvety.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 26.05.2011: admin, Diskusia k článku "Ako vnímate červenú farbu?"rightend