Ako vnímate červenú farbu?


zaujímavosti
Čo Vám napadne pri pohľade na červenú farbu? Videli ste v poslednom čase niečo červené, čo na Vás mimoriadne zapôsobilo? Tieto a podobné otázky položila nedávno istá dizajnérska agentúra viac ako štyrom stovkám náhodných respondentov.
ruze a srdcia Cieľom prieskumu bolo preskúmať uplatnenie červenej farby v móde a dizajne. Prieskumu sa zúčastnilo 490 mužov a žien, z toho 150 bolo vo veku od 20-35 rokov.

Ktoré tri veci alebo javy si najčastejšie spájate s červenou farbou?

Polovica opýtaných mladšej vekovej skupiny uviedla tradičnú odpoveď „krv“. Pre štvrtinu je červená symbolom „romantiky a lásky“. Pre mladších boli na prvom mieste krv a láska, zatiaľ čo starší dali prednosť „srdcu“ a „agresii“.

Šaty robia človeka

Červená farba v šatníku je symbolom dynamickej a údernej osobnosti. Jej nositelia bývajú spoločenskí, temperamentní ale aj netrpezliví. Bývajú radi stredobodom pozornosti. Túto skutočnosť podporujú aj oslovení respondenti.

Ženu v červenom považuje 23 % opýtaných za sebavedomú, 18 % za vášnivú. Takmer 30 % opýtaných má pocit, že ženy v červenom cieľavedome usilujú o pozornosť svojho okolia (hľadáju partnera, či príležitostnú známosť, chcú sa zabávať alebo flirtovať).

Muži v červenom sú považovaní za sebavedomých (11 %), excentrických a agresívnych (10 %)a za tých, ktorí sú radi stredobodom pozornosti (35 %).

Kto nosí červenú farbu?

Oslovení medzi celebritami, ktoré radi nosia červenú farbu najčastejšie uvádzali Karla Gotta (76 %) a Luciu Bílu (47 %). Ako vhodnú farbu pre zvláštnu príležitosť ju považuje približne tretina opýtaných. Len 15 % z nich by si túto farbu oblieklo na večierok alebo rande.

Ktorej časti šatníka červená pristane najviac?

Podľa opýtaných červená farba najviac pristane tričku, dámskym šatám a podprsenke. Na ďalších miestach sa umiestnili kabelky, topánky a iné doplnky.

Červená v interiéri

Zhruba pre polovicu opýtaných (42 % žien a 49 % mužov) je červená farba pre interiérovú výzdobu neprijateľnou. Len 14 % opýtaných sa priznalo k červeným bytovým doplnkom. Na prvom mieste medzi nimi boli koberce a sedacie súpravy. Červené doplnky do kuchyne vlastní 9 % opýtaných.

Najkrajší červený predmet

Za to najkrajšie v červenej farbe, s čím sa v poslednom čase stretli, považujú muži auto, ženy kvety.

spracoval: M. P.