startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Aké dávať sprepitné

line

financovanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Posledná vec, ktorou by ste sa chceli vo svadobný deň trápiť je koľko, kedy a komu dať sprepitné. Preto je dobre hneď zo začiatku počítať so sprepitným vo svadobnom rozpočte. Svadobný deň by mal byť hlavne o zábave so svadobnými hosťami. O tom ako prejavovať svoju priazeň „niečím navrch“ sa dozviete v nasledujúcom článku.

MinceSvadobný obrad

Oddávajúci - farár, pastor, zástupca primátora, starosta obce - odmeňovanie oddávajúceho je čisto osobná záležitosť. Stáva sa, že si odávajúci platbu za svoje služby vypýta vopred. V tom prípade je 15 - 20 % z uvedenej sumy z vašej strany prejavom uznania.

V prípade, že si oddávajúci za obrad peniaze nevypýta, je vhodné venovať milodar organizácii, ku ktorej patrí. Ženích a nevesta, alebo ktokoľvek kto sa finančne podieľa na organizovaní, by sa mal postarať o cestovné náklady, ubytovanie a stravu pre oddávajúceho.

Organista - v prípade, že sa svadba bude konať v kostole, je odmenenie organistu, alebo spevokolu v plnej miere na uvážení ženícha a nevesty.

Svadobná hostina

Dodávateľ stravy, klub, alebo majiteľ reštaurácie. Pre nich je zvyčajne určené všimné v hodnote 15 - 20 % z celkovej ceny jedla a nápojov (10% stačí v prípade, že na vašej hostine sa osobne účastní aj šéfkuchár podniku). Je možné, že platba za stravu bude žiadaná vopred. Ak do nej nezarátate sprepitné, zvykne sa odovzdávať v obálke počas svadobnej hostiny.

Barman, servírky, iný obsluhujúci personál – obyčajne im novomanželia nedávajú sprepitné priamo. O ich odmeňovanie sa spravidla stará majiteľ podniku.

Vodič limuzíny - ako sprepitné mú obyčajne pripadne 15 - 20 % z celkovej ceny.

Kapela alebo DJ - hudobníci obyčajne dostávajú 500 – 800,- v obálke na záver recepcie od ženícha, alebo svadobčana.

Nezabudnite, že dávanie sprepitného je prejavom vďačnosti za rýchle a kvalitné služby. Vyššie uvedené odporúčania sú len orientačné.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.01.2008: cora, re: Diskusia k článku
forum 28.03.2006: admin, Diskusia k článku "Aké dávať sprepitné"rightend