Posledná vec, ktorou by ste sa chceli vo svadobný deň trápiť je koľko, kedy a komu dať sprepitné. Preto je dobre hneď zo začiatku počítať so sprepitným vo svadobnom rozpočte. Svadobný deň by mal byť hlavne o zábave so svadobnými hosťami. O tom ako prejavovať svoju priazeň „niečím navrch“ sa dozviete v nasledujúcom článku.
Svadobný obrad
Oddávajúci - farár, pastor, zástupca primátora, starosta obce - odmeňovanie oddávajúceho je čisto osobná záležitosť. Stáva sa, že si odávajúci platbu za svoje služby vypýta vopred. V tom prípade je 15 - 20 % z uvedenej sumy z vašej strany prejavom uznania.
V prípade, že si oddávajúci za obrad peniaze nevypýta, je vhodné venovať milodar organizácii, ku ktorej patrí. Ženích a nevesta, alebo ktokoľvek kto sa finančne podieľa na organizovaní, by sa mal postarať o cestovné náklady, ubytovanie a stravu pre oddávajúceho.
Organista - v prípade, že sa svadba bude konať v kostole, je odmenenie organistu, alebo spevokolu v plnej miere na uvážení ženícha a nevesty.
Svadobná hostina
Dodávateľ stravy, klub, alebo majiteľ reštaurácie. Pre nich je zvyčajne určené všimné v hodnote 15 - 20 % z celkovej ceny jedla a nápojov (10% stačí v prípade, že na vašej hostine sa osobne účastní aj šéfkuchár podniku). Je možné, že platba za stravu bude žiadaná vopred. Ak do nej nezarátate sprepitné, zvykne sa odovzdávať v obálke počas svadobnej hostiny.
Barman, servírky, iný obsluhujúci personál – obyčajne im novomanželia nedávajú sprepitné priamo. O ich odmeňovanie sa spravidla stará majiteľ podniku.
Vodič limuzíny - ako sprepitné mú obyčajne pripadne 15 - 20 % z celkovej ceny.
Kapela alebo DJ - hudobníci obyčajne dostávajú 500 – 800,- v obálke na záver recepcie od ženícha, alebo svadobčana.
Nezabudnite, že dávanie sprepitného je prejavom vďačnosti za rýchle a kvalitné služby. Vyššie uvedené odporúčania sú len orientačné.
autor: M. P.