startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Zlodeji našej vitality - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Buďme chvíľku k sebe úprimní. Ak chceme čokoľvek urobiť poriadne či už v práci, alebo v súkromí, potrebujeme dostatok energie. Keď nás prepadne zlá nálada alebo nízka pracovná výkonnosť, ich skutočnou príčinou je práve nedostatok vitality. Rovnako pozoruhodné je, že sa o jej zásobu pripravujeme často sami a dobrovoľne.

jesenna depresia_02Rýchle občerstvenie a polotovary

Čerstvé potraviny a jedlá z nich, spoločne s dostatkom zeleniny a ovocia sú pre náš organizmus doslova studňou živej vody. Spoločne s celozrným pečivom dodáva organická strava na rozdiel od tej zo stánkov rýchleho občerstvenia, či mikrovnky telu potrebné proteíny a prospešný druh tukov. Ich zdrojom sú okrem iného aj zdravé maškrty – vlašské a lieskové orechy, ľanové semeno, olivový olej či losos.

Nedostatok tekutín

Dehydratácia je často prehliadanou príčinou celkového pocitu únavy. Nedostatok vody v organizme znižuje prekrvenie vnútorných orgánov a teda aj mozgu a to sa odráža aj na našej celkovej výkonnosti. Veľa ľudí sa nad pravidlom ôsmych dvojdecových pohárov denne pousmeje, v praxi sa však toto množstvo osvedčilo. Zdrojom tohto pitného režimu by mali byť predovšetkým ovocné šťavy a nesladené minerálky. Nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu naše telo naopak odvodňujú.

Stres

Určitá miera vnútorného napätia patrí k životu, ale veľa ľudí si nakladá viac, ako je zdravé tým, že pracuje nad svoje možnosti. Nehanbite sa „povoliť si uzdu“. Odhadnite realisticky svoje možnosti a zbavte sa nepodstatných vecí. Naučte sa povedať „nie“ a skúste relaxáciu prostredníctvom dýchacej gymnastiky alebo meditácie. Stačí 10 - 20 minút denne, aby ste účinne znížili obvyklú hladinu denného stresu.

Chronická bolesť

Na dlhotrvajúce bolesti chrbta, kĺbov, či menštruačné bolesti sa dá do určitej miery privyknúť podobne ako na tesné topánky. Veľa ľudí takto žije, ale nie je to najlepšie riešenie. Vždy existuje spôsob ako uľaviť bolesti či už prostredníctvom liekov, masáže alebo alternatívnej medicíny.

Požierači energie

Negatívne naladené okolie tiež patrí k nezanedbateľným „odsávačom“ vitality. Urobte všetko pre to, aby ste v ich spoločnosti trávili len minimálne množstvo času. Vyhýbajte sa neplodným hádkam a nemajte od ľudí všeobecne príliš vysoké očakávania. Negativita je často dôsledkom veľkých životných bolestí. Preto sa snažte byť k týmto ľuďom milí a aj sami pre seba hľadajte niečo pozitívne na každý deň.

spracoval: M. P.
rightend