startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Zdravotné riziká cestovania - II. časť

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Cestovanie na dlhšie vzdialenosti so sebou prináša zmenu každodennej rutiny, zmenený spôsob stravovania, aj obvyklú dobu pravidelného odpočinku. Prispôsobenie sa novým podmienkam chvíľu potrvá. Náchylnosť k rôznym druhom nevoľnosti nemusí byť len doménou detského veku.
zena v lietadleBez ohľadu na to ako ďaleko cestujete, vždy sa Vám môže stať, že Vás postihne niektorá z bežných cestovných nepríjemností, medzi ktoré patria: bolesti ucha, pásmová choroba, cestovná nevoľnosť či hnačka.

Pásmová choroba

Pri prelete niekoľkými časovými pásmami trvá vnútorným hodinám nášho organizmu niekoľko hodín, kým si privyknú na časový posun. Povedzme, že chodievate spávať večer okolo deviatej hodinz. Vyberiete sa z Bratislavy do Chicaga, kde sa hodiny presúvajú o 7 hodín dopredu, takže keď pristanete v cieli svojej cesty, bude už dávno preč čas Vašej obvyklej večierky. Keď sa konečne dostanete do postele, budete pravdepodobne „spať ako zarezaní“. Okrem únavy môže pásmová choroba spôsobovať aj podráždenie žalúdka, či nespavosť.

Pásmovú chorobu môžete čiastočne zmierniť týmito opatreniami:
  • Doprajte si 2 dni pred odchodom dostatok spánku.
  • Vyberte si let v čase, ktorý minimalizuje spánkovú depriváciu.
  • Počas letu sa neprejedajte, aby ste zbytočne nezaťažovali žalúdok.
  • Počas letu nepite alkohol, podporuje odvodňovanie organizmu.
  • Doprajte si naopak dostatok nealkoholických nesýtených nápojov.
  • Do lietadla si oblečte voľné oblečenie.
  • Maska na tvár alebo vata do uší Vám môžu pomôcť zadriemať.

Bolesti uší

Nepríjemný tlak či praskanie v ušiach sa objavujú najmä pri štarte a pristávaní lietadla. Zmierniť ich dokáže prehĺtanie alebo prežúvanie, takže si so sebou nezabudnite zobrať balíček obľúbených tvrdých cukríkov alebo žuvačiek. Niekedy pomôže, ak si hodinu pred cestou vezmete tabletku proti bolesti.

Cestovná nevoľnosť

bolest-hlavy_tsp109173550"Cestovanie na dovolenku, prázdniny či medové týždne môže byť nepríjemným štartom k inak príjemným dňom voľna. Veľa ľudí trpí v aute, lietadle, vlaku, či na lodi cestovnou nevoľnosťou, takzvanou kinetózou. Jej príčinou je nesúlad oka a ucha. Stredné ucho síce registruje pohyb, ale oči ho vnútri dopravného prostriedku neregistrujú. Tento stav môže u niektorých jednotlivcov vyvolať zblednutie, nevoľnosť, dezorientáciu, zvracanie. Najbežnejším príkladom cestovnej nevoľnosti býva „morská choroba“. S jej miernou formou sa môžeme stretnúť aj pri ceste autom, autobusom alebo lietadlom.

Cestovnú nevoľnosť môžeme čiastočne zmierniť týmito opatreniami:
  • Pred cestou užite liek proti nevoľnosti.
  • Ak je cesta krátka, cestujte radšej nalačno.
  • Na dlhšie cesty si so sebou vezmite dostatok tekutín a niečo ľahké „na zahryznutie“ (ovocie, sušienky).
  • Ak Vám počas cesty príde nevoľno, hľaďte priamo pred seba, prípadne si ľahnite.
  • Ak cestujete autom, dbajte na pravidelné vetranie a pravidelné zastávky na oddych a rozhýbanie sa.
Obzvlášť v tropických a exotických častiach sveta je pravdepodobnosť nepríjemných žalúdočných ťažkostí oveľa vyššia ako doma. Ak do podobnej oblasti cestujete, je na mieste ostražitosť v jedle aj v nápojoch. Nič nepokazíte, ak budete piť len hygienicky balenú vodu a na pravé poludnie odoláte dobrotám predávaným v najrôznejších stánkoch.

spracoval: M. P.

Zdravotné riziká cestovania - I. časť


line
line

Diskusia


forum 21.10.2008: admin, Diskusia k článku "Zdravotné riziká cestovania - II. časť"



rightend