startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Japonská svadba

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Japonský svadobný obrad môže byť kresťanský, budhistický alebo šintoistický. Aj keď sa väčšina obyvateľov krajiny vychádzajúceho slnka nehlási k žiadnemu náboženstvu, ich svadobný obrad sa nemusí zhodovať s ich vlastným presvedčením. V tejto krajine nie je nič neobvyklé, ak si nekresťania povedia svoje áno v kresťanskom kostole.
japonske svadobne kimonoSvadobného obradu sa v Japonsku zúčastňujú len najbližší rodinní príslušníci a pozvaní hostia prichádzajú až na svadobnú hostinu, v japončine známu ako Kekkon hiroen. Štýl a veľkosť tejto svadobnej hostiny sa región od regiónu mení, ale vo všeobecnosti ide o formálnu záležitosť a nevšedný zážitok.

Ak niekto dostane pozvánku na japonskú svadbu, očakáva sa, že na ňu čo najskôr písomne odpovie. Od pozvaných hostí sa očakáva finančný dar (Oshugi), ktorého výška závisí od vzťahu pozvaných k snúbencom, pokiaľ nie je na svadobnej pozvánke uvedená konkrétna suma.

Priemerná suma sa pohybuje okolo 30 000 jenov (nieco cez 6 000 korún) a odovzdáva sa vo zvláštnej, na tento účel vyhradenej obálke nazvanej shugi bukuro označenej menom darcu. Táto obálka sa odovzdáva pri príchode na miesto svadobnej hostiny a podpise do svadobnej knihy hostí. Svadobní hostia prichádzajú na svadobnú hostinu vo formálnom odeve a nie je zvláštnosťou, ak si ženy oblečú kimono.

Počas svadobných osláv sa nevesta niekoľkokrát oblieka do rôznych druhov farebného svadobného kimona (calleduchikake), ženích je oblečený v mužskom svadobnom kimone (haoiri-hakama) alebo smokingu podľa toho, ako je oblečená nevesta.

Novomanželia sedia počas svadobnej hostiny na vyvýšenom mieste, odkiaľ sledujú prejavy a „kultúrne vložky“. Nie je ničím nezvyčajným, ak Vás Vaši japonskí hostitelia požiadajú o malý výstup. V takom prípade veľa ľudí zaspieva obľúbenú pieseň. Ženích a nevesta potom obchádzajú stoly, aby na nich zapálili sviečky a následne rozkrojili svadobnú tortu. Japonská svadobná tradícia nepozná družičky ani družbov. Nahradzuje ich starší manželský pár Nakoudo, ktorého úlohou je príprava svadobnej hostiny a sedí na čestnom mieste spoločne so ženíchom a nevestou.

Zasadací plán japonskej svadobnej hostiny sa riadi vzťahom pozvaného k neveste a ženíchovi. Jedlá sú často inšpirované francúzskou kuchyňou a hostia ich konzumujú individuálne počas kultúrnej vložky. Po skončení svadobnej hostiny hostia dostávajú rôzne darčeky, kúsok svadobnej torty, hodiny alebo keramické drobnosti. Medzi tradičné pozornosti patrí - Hikidemono - sušený tuniak alebo cukor, ktorý je v tejto krajine symbolom šťastia.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 19.03.2007: admin, Diskusia k článku "Japonská svadba"



rightend