startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ekologická svadba

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdá sa Vám, že slová ekológia a svadba nemajú nič spoločné? Pri nákladoch niekoľko desiatok tisíc korún na svadbu sa ani nie je čomu diviť. Aj napriek tomu sú ekologické trendy v súvislosti so svadbou stále populárnejšie.
Svadba vonkuSvadby naklonené životnému prostrediu majú svoje „kmeňové znaky“, ktoré pozvaným dávajú najavo, čo má svadba vyjadrovať a ako ju vníma samotný novomanželský pár. Ekologická svadba môže byť veľmi romantická (obyčajne sa koná vonku, dáva prednosť živým kvetom a neformálnemu oblečeniu). Ekologicky zmýšľajúca nevesta je tak trochu chlapčenský typ. Aj vo svadobný deň jej nenalíčená tvár vyzerá lepšie ako mnoho jej kolegýň z časopisov pre nevesty.

Z praktického hľadiska sa ekologická nevesta snáži o tri veci:

1. Dáva prednosť ekologicky zmýšľajúcim dodávateľom tovarorov a služieb

Ekologická nevesta sa snaží vyhýbať produktom a aktivitám, ktoré by poškodzovali životné prostredie, takže je veľmi nepravdepodobné, že pri odchode z kostola si nevesta vyberie vypúšťanie motýľov (ich dodávatelia totiž často tieto malé stvorenia posielajú aj do krajín, ktorých podnebie im neprospieva). Rovnako na svadobnom stole nenájdete sviečky z pravého vosku, alebo plastové poháre.

Zástanci ekológie v svadobných trendoch sú často sami vegetariáni alebo vegáni. V prostredí veľkomiest alebo študentských komunít je to dobrá príležitosť servírovať svadobným hosťom exotické jedlá za rozumnú cenu.

Tkaniny z konope sú medzi životnému prostrediu naklonenými ľuďmi obľúbené, pretože na rozdiel od tých z bavlny je možné ich získať bez použitia pesticídov a väčšinu živín vracajú do pôdy. A tak si ekologicky orientovaná nevesta ak má možnosť, vyberá šaty z ľanovej látky, ktorá existuje aj v hodvábnom variante.

2. Nepoškodzovať životné postredie

Kvetinové lupienky v papierovom obale malú tiež prednosť pred tými v plastových obaloch naplnených vzduchom. Ekologicky zmýšľajúca nevesta si nechá vytlačiť pozvánky alebo svadobný program na recyklovanom papieri.

baldachyn_tsp93244200Ekologické nevesty vymýšľajú pre svojich hosti aj ekologické darčeky akými sú napríklad vrecúška s aromatickými bylinkami, kvety v črepníku, sadenice stromov, alebo bylinkové čaje. Ekologicky orientované novomanželské páry často patria medzi štedrých prispievateľov do nadácií na pomoc ľuďom v tiesni.

3. Snaží sa recyklovať a opakovane používať

Aj tradičná svadba ponúka veľa spôsobov na recykláciu a opätovné použitie. Ak po svadobnej hostine ostane väčšie množstvo jedla, môžete ho venovať nejakej charitatívnej organizácii. Rovnako kvetinová výzdoba môže potešiť ľudí v hospici alebo dome dôchodcov.

Veľa neviest je zaskočených keď zistia, že ekologická svadba býva často o niečo drahšia ako svadba ich tradičných kolegýň, aj napriek tomu sú nakoniec rady, že sa pre “zelenú svadbu” rozhodli. Možno, že sa niekto jej postojom inšpiruje a pomôže tak šíriť ekologické pohľady na svet okolo nás.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.05.2006: admin, Diskusia k článku "Ekologická svadba"rightend