startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Dejiny náramku

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nedokážeme presne určiť kedy ľudia začali nosiť náramky, ale nejaký spôsob zdobenia mala každá zo starovekých civilizácií. Najstarší predkovia ľudí nosili náramky z úlomkov kostí a zubov z ulovených zvierat. V priebehu nasledujúcich storočí sa náramky vyrábali z rôznych materiálov: kože, kovu, mosadze, perál, vzácnych kovov aj drahokamov.
NaramokVeľa náramkov sa našlo aj v Pompejách, tragicky preslávenom meste na úpätí Vezuvu. Vikingovia nosili náramky a iné šperky na počesť svojich padlých druhov, ľudia mladšej doby kamennej si obľúbili "fetiše" - kamene netradičných tvarov, alebo kúsky dreva, ktoré mali zaháňať nepriateľov.

Sumeri v južnej časti Mezopotámie nosili náramky 2 500 rokov pred naším letopočtom. Bohato zdobené manželky boli živým dokladom manželovej zámožnosti a spoločenskej prestíže. Pri vykopávkach mesta Úr sa našli hroby mestskej šľachy s bohatou výbavou, vrátane šperkov otrokov a predmetov dennej spotreby. Bohatý proviant na poslednú cestu mal byť dokladom pre bohov, aby nebožtíkovi zabezpečili rovnaké postavenie ako mal počas pozemského života.

Šperky mali v starovekom svete veľmi blízko k náboženským obradom. Zlato a drahé kamene boli výrazom úcty k božstvu a postupne sa dostali z pozície amuletov na novú úroveň ako symbol spoločenského postavenia.

Staroveký Egypťania vyrábali svoje náramky z materiálov dostupných vo svojom bezprostrednom okolí. Patrili medzi prvých, ktorí začali pri zhotovovaní náramkov používať drahokamy a glazúrovanie. Vzácnym kameňom pripisovali nadprirodzenú moc. Napríklad Jaspis mal prinášať dážď, acháty chránili pred pavúčím uhryznutím a búrkou, modrý kremeň bol kameňom faraónov a mal chrániť pre hadím uštipnutím.

Bojovníci starovekého Grécka si zápästie spevňovali koženými náramkami zdobenými drahými kameňmi. V latinčine sa tieto náramky nazývali "brachium", čo po latinsky znamená "rameno". Ich upravená verzia si našla cestu do ženskej šperkovnice a angličtina má dnes slovíčko "braclet".

Na prelome 18. a 19. storočia priniesla kráľovná Viktória nový módny trend. Náramky s drobnými ozdobami. Na náhrdelníku sa začali nosiť srdiečka, sklenené guľôčky, perly a medailóniky s rodovým erbom.

Náramok ako šperk úspešne prešiel skúškou každej doby. Nech už je váš módny vkus akýkoľvek, náramok si v ňom vždy nájde svoje miesto.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 15.06.2006: admin, Diskusia k článku "Dejiny náramku"rightend