startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Umenie rozhovoru - 1. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Schopnosť počúvať je dôležitou zručnosťou, ktorá rozhodujúcou mierou ovplyvní život vo dvojici. Medzi najčastejšie dôvody rozvodov totiž patria nedostatky vo vzájomnej komunikácii. Preto Vám dnes chceme ponúknuť niekoľko tipov na efektívny partnerský rozhovor.

HadkaNechajte partnera dokončiť

Prvé pravidlo konverzácie znie: Nech robíte čokoľvek, neskáčte svojmu partnerovi do reči a neprerušujte ho. Nie každý si pri tom musí byť vedomí, že má problém so skákaním do reči. Preto si to treba všímať a naučiť sa odolávať v návale nadšene vyrukovať so svojím názorom.

Zamyslite sa skôr, ako niečo poviete

Skáčete svojmu partnerovi pri rozhovore do reči? Často je veľmi ťažké nesúdiť toho druhého, zvlášť v prípade, ak máte o predmete rozhovoru svoje vlastné neoblomné presvedčenie. Prerušovanie partnera aj s tým najlepším úmyslom však vytvorí komunikačnú bariéru, preto je dobré najskôr premýšlať a potom hovoriť, obzvlášť ak je predmet rozhovoru „emocionálne nabitý“.

Hovoriť striebro – načúvať zlato

Pri načúvaní sa od vás nevyžaduje vždy odpoveď. Stačí, že existuje niekto, kto si váš problém vypočuje, nemusíte mu hneď radiť. Dajte miesto toho neverbálnym spôsobom najavo, že vás starosti toho druhého zaujímajú, nesledujte pri tom televízny program ani nečítajte noviny.

Rozhovor_01Počas rozhovoru vhodne reagujte

Dajte svojmu partnerovi najavo, že ho počúvate, vhodnou poznámkou v správnom čase. „Počúvam“, "uhm" a podobne, nenarušia tok myšlienok toho, kto hovorí a zároveň mu dajú najavo, že "nehádže hrach na stenu“. Ak ste niečo prepočuli, nie je hanba sa opýtať: Vždy sa však oplatí nechať toho druhého dohovoriť a dať medzi jeho a svojím prejavom krátku pauzu.

Hovorte k veci

Sústreďte sa na to, o čom chce rozprávať Váš partner. Nenechajte sa odtlačiť na „vedľajšiu koľaj“ nejakou nepodstatnou drobnosťou. Ak ste v rozhovore narazili na niečo dôležité a bojíte sa, že to zabudnete, zapíšte si to, alebo si urobte mnemotechnickú pomôcku. Pýtať sa nie je hanba.

autor: M. P.

Umenie rozhovoru - 2. časť


line
line

Diskusia


forum 13.09.2006: admin, Diskusia k článku "Umenie rozhovoru - 1. časť"rightend