startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Zasadací poriadok na americkej svadbe

line

svadobný stôl
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Niektorí si možno povedia, že zasadací poriadok je zbytočnosť. Veď väčšina svadobných hostí sú už dávno dospelí ľudia a tak za predpokladu, že je dosť stoličiek, sadne si každý kam bude chcieť.

Usporiadanie stolovTí, ktorí už absolvovali svadbu bez zasadacieho poriadku (a neboli zašliapaní davom) vedia, že bez ohľadu na to ako vyspelo vyzerá jednotlivec, mentalita davu je redukovaná na minimum. Stačí si spomenúť na „prepad“ školskej jedálne. Vypracovaním zasadacieho poriadku sa predíde podobným situáciám a pozvaných hostí ušetríte obáv z toho, či sedia na "správnom mieste".

Na druhej strane ak neplánujete veľkú svadbu, možno postačia menovky na stoloch. Niekto dáva prednosť kokteilovému baru alebo bufetu len s niekoľkými stolmi v nádeji, že si hostia sami vyberú medzi sedením a jedlom. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, rozhodne nezabudnite vyhradiť miesto na sedenie pre starších, prípadne handicapovaných hostí.

Stôl pre nevestu

Ženích a nevesta môžu spolu s najbližšími svadobčanmi sedieť pri pozdĺžnom stole uprostred miestnosti. Niekto sa rozhodne pre samostatný stôl pre svadobčanov. Na iných svadbách nenájdete samostatný stôl pre ženícha a nevestu. Nahradzujú ho dve voľné miesta pri každom stole, aby sa novomanželia mohli venovať každému priebežne. Okruhle stolyV minulosti sedeli nevesta so ženíchom pri samostatných stoloch. V súčastnosti ženích obyčajne sedí napravo nevesty, po jej ľavej ruke je miesto prvého družbu. Napravo od ženícha sedí prvá družička.

Stôl pre rodinu

Rodičia ženícha a nevesty bývajú často usadení oproti sebe pri veľkom rodinnom stole spoločne s prarodičmi, príbuznými a priateľmi. Iná možnosť je prideliť každému z rodičov samostatný stôl pre rodinu a ich pozvaných priateľov. Tento variant sa hodí v prípade, že sú rodičia novomanželov rozvedení. Umožní to elegantne obmedziť pravdepodobnosť vzájomného konfliktu.

Spolu alebo náhodne?

V prípade, že už dlho túžite „dať do kopy“ svojho bývalého spolužiaka so sesternicou svojho nastávajúceho, máte vynikajúcu príležitosť diskrétne ich posadiť vedľa seba. Odolajte pokušeniu vytvárať samostatné stoly pre slobodných a tiež neusádzajte slobodnú kamarátku tam, kde sedia iba samí ženáči. Citlivosť a dobrý úsudok sú vždy najlepšími radcami.

MenovkyDeti

Ak sa svadobnej recepcie zúčastní viacero detí, vyhraďte im samostatný stôl. Keď je detí málo, usaďte ich spoločne s rodičmi.

Menovky

Aby ste si boli istí, že všetci sedia na svojom mieste, môžete použiť menovky. Vybrať si môžete medzi „vizitkovými“ a prekladanými. Štýl písma na menovkách by sa mal zhodovať so štýlom použitým na pozvánkach a mali by byť písané rukou.

Ešte skôr ako začnete pripravovať zasadací poriadok, je dobré si načrtnúť pôdorys miestnosti, v ktorej sa bude svadobná recepcia konať. Na ňom môžete experimentovať s rôznymi zasadacími poriadkami.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 04.12.2005: Claudie, re: Diskusia k článku
forum 02.12.2005: admin, Diskusia k článku "Zasadací poriadok americkej svadby"rightend