startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Mýty a skutočnosť o vzťahoch so svokrovcami

line

zásnuby
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci máme zažité predstavy o vzťahoch s rodinou svojho manželského partnera. Aj keď svokrám tradičná predstava o rodinných vzťahoch veľmi nie vždy ich vzťah s novým synom musí pripomínať argentínsku telenovelu. V dnešnom článku sa preto pokúsime vyvrátiť niektoré z mýtov tejto oblasti medziľudských vzťahov.
Dcera s otcomMýtus: Po svadbe bude môj vzťah so svokrovcamí rovnaký ako včase, keď sme spolu chodili.

Skutočnosť: V očiach rodiny je priateľ alebo snúbenec niečo celkom iné ako manžel. Cesta na matriku či k oltáru je jedným zo spôsobov, ako sa z usmiateho nápadníka stáva člen širšej rodiny. Vybudovať si zdravý vzťah s rodičmi svojej manželky chvíľu trvá ale nakoniec sa určite vyplatí.

Mýtus: Keď sa stanete manželmi, oslobodí Vás to od kontroly zo strany Vašich rodičov.

Skutočnosť: Hovorí sa, že manželstvo je akt „opustenia rodičov“ a „priľnutia k svojej žene“, ale pre mnohých rodičov a často aj deti to nie je jednoduchý proces. Rodičia majú sklon dávať deťom nekonečné množstvo „dobre mienených rád“ a automaticky očakávajú, že sa ich deti budú nimi riadiť. Určite by sme našli aj takých mladomanželov, ktorí sa radi podradia, ale väčšina sa vzoprie a časom si vytvorí hranice, za ktoré nikoho nepustí.

Mýtus: Aj keď som zo začiatku rodinu svojej ženy nemal veľmi rád, po svadbe cítim, že som si ich akosi viac obľúbil.

Skutočnosť: Láska je otázkou rozhodnutia a vedomého smerovania, nie pocitov. To platí aj vo vzťahu so svokrovcami. Hoci sa len zriedka zdá, že by si to niečím zaslúžili. Ak rodinu svojej snúbenice nemáte radi už pred svadbou, svadobný obrad na tom nič nezmení. Ste to Vy, kto postupne a vedome mení svoj postoj. Začnite preukazovaním úcty, veď sú to rodičia Vašej manželky a tak vlastne preukazujete úctu aj jej samej.

Mýtus: Po svadbe budem mať so svokrovcami len málo spoločného.

Skutočnosť: Vstup do manželstva s takouto mylnou predstavou Vám pripraví nejednu chvíľu frustrácie. Svokrovci, to je viac ako pokrvné puto. Čakajú Vás rodinné návštevy, starí rodičia, čo túžia vidieť svoje vnúčatá a neskôr aj povinnosť postarať sa o starnúcich a nevládnych rodičov.

Mýtus: Moji svokrovci budú banda otravných, do všetkého sa miešajúcich indivíduí, ktorých jediným cieľom je zničiť moje manželstvo.

Skutočnosť: Nie každá svokra je taká panovačná, večne nespokojná matróna z amerických či argentínskych telenoviel, pri ktorých sa tak dobre žehlí. A keď sa aj svokrovci radi a často starajú do toho, čo mladí robia, je užitočné nájsť si na nich niečo, prečo sa oplatí ich rešpektovať a možno aj mať trochu rád, veď ako starostliví starí rodičia prídu neraz vhod a časom určite objavíte aj ďalšie prednosti. Treba len chcieť a obrniť sa trpezlivosťou.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 23.01.2007: admin, Diskusia k článku "Mýty a skutočnosť o vzťahoch so svokrovcami"rightend