startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vypustenie motýľov

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetky nevesty chcú, aby bol práve ten ich svadobný deň niečim iný a výnimočný. Vypustenie motýľov sa postupne stáva čoraz populárnejšou alternatívou k tradičnému hádzaniu ryže. Oproti nej však motýle urobia aj neporovnateľne väčší dojem na svadobných hosti.

Vypustanie motylovMotýle môžu byť vypustené po jednom, alebo hromadne. Možnosti ako to urobiť je viacero. Každý hosť dostane špeciálnu papierovú obálku s motýľom, ktorú v určitý moment otvorí, alebo túto úlohu zveríte len svadobčanom, prípadne sa o to postarajú spoločne ženích a nevesta. Pri hromadnom vypúšťaní býva zvyčajne počet motýľov okolo 24 - 36 párov.

Pri individuálnom vypustení sa používajú zvláštne trojhranné obálky. Každý chovateľ motýľov zvykne mať svoj vlastný štýl. Niekedy sú na obálke aj mená manželov a dátum svadby.

Škatuľa na hromadné vypustenie môže mať rôzny tvar a často býva zdobená. Môžete si vyrobiť aj vlastnú, alebo si ju kúpiť spoločne s motýľmi. Možnosti výberu sú široké, od jednoduchého košíka so sieťovým vzorom až po extravagantné výtvory z hodvábu a kvetov.

Nezabudnite, že motýle nemôžete vypúšťať v daždi, alebo v teplotách nad 30 stupňov, v závislosti na druhu motýľov. V prípade, že sa svadba koná v exteriéri, kde je dostatok kvetov, motýle si po vypustení nájdu na týchto kvetoch svoje miesto. Týmto spôsobom vám môžu poslúžiť ako určitá "dekorácia" počas celej svadobnej hostiny.

A prečo práve motýle? Odpoved na túto otázku nájdeme v rôznych legendách. Istá indiánska legenda hovorí:

Zašepkaj svoje prianie motýľovi,
ten odnesie ho k výšinám.
Veď kto daroval svetu toto krehké stvorenie,
určite rád splní aj tvojho srdca dúfanie.

Indiánske ženy vyšívali svojím deťom na čiapky motýľov, aby im priniesli sladké sny. V starogréckom chápaní bola premena húsenice na motýľa obrazom vzkriesenia duše a prechodu do nesmrteľnosti. Tuzutuilský mayovia v Guatemale veria v dve reality. Svet snov a svet skutkov. Tieto dva svety sú ako krídla motýľa, ktoré musia zostať spojené, aby motýľ prežil a z mávania jeho krídel vzniká realita, v ktorej žijeme.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 18.03.2010: andrea1111, re: Diskusia k článku
forum 13.03.2007: rabka, re: Diskusia k článku
forum 09.02.2006: thalen02, re: Diskusia k článkurightend