startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vlasy a zdravá strava

line

svadobné účesy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdravá strava a zdravé vlasy to sú dve strany jednej mince. Vlasy patria k najmenej nápadným častiam ľudského tela. Živiny zo stravy sa k ním dostávajú ako k posledným v poradí. Napriek tomu sa o vlasoch často hovorí ako o „korune krásy“ a ich dobrý stav je najpresvedčivejším dôkazom zdravého životného štýlu.
fenovanie-vlasov_tsp56567673Z biologického hľadiska sú vlasy ako nitkovité predĺženia pokožky prirodzenou pokrývkou tela cicavcov. Farba, kvalita a tvar vlasov je jedným z rozlišovacích znakov jednotlivých ľudských a etnických skupín.

Kedže sa vlasy skladajú z proteínov, pre svoju výživu potrebujú rovnaký typ potravín. Okrem mäsa sú významným zdrojom proteínov aj nasledujúce potraviny:

Vajíčka

Obsahujú zo všetkých potravín najväčší podiel aminokyselín, hlavne methioninu, tiež veľké množstvo vitamínov A, B, C, D a E a minerálov, vrátane síry. Už jedno vajce denne dokáže poskytnúť Vaším vlasom poriadnu energetickú vzpruhu.

Mlieko

Mlieko nie je len nápojom malých detí, ktoré potrebujú rásť. Je to aj výdatný zdroj proteínov, vitamínov a minerálov pre každého, kto ich potrebuje a môže bez problémov konzumovať. Jeden pohár mlieka denne a téglik tvarohového syra k nemu pomôže aj dospelým udržať si zdravé a krásne vlasy.

Jogurt

Tento mliečny výrobok pravdepodobne patrí k najstarším prameňom zdravia. Obsahuje veľa mliečnej kyseliny, živiny a proteíny vo forme ľahko stráviteľnej pre väčšinu ľudí. Okrem toho je zásobárňou baktérií podporujúcich trávenie a komplexu vitamínov skupiny B. Jogurt by mali pravidelne konzumovať všetci, ktorí užívajú antibiotiká, ktoré zabíjajú určitý druh baktérií prospešných pre rast vlasov a zdravie pokožky.

zdrava vyzivaSlnečnicové semienka

Sú skúpe na kalórie ale štedré na celý rad proteínov, polonasýtených mastných kyselín a minerálov.

Vitanímy

Ak sa stravujete zdravo, nepotrebujete prijímať veľké množstvo umelých potravinových doplnkov. Prebytok vitamínou A, D, E a K môže totiž spôsobiť poškodenie pečene. Skupina vitamínov B je naproti tomu rozpustná vo vode a telo si vezme len toľko, koľko potrebuje. Vitamín B má rozhodujúci účinok na zdravie pokožky a vlasov a je preto príslovečnou „stravu pre nervy.“ Používa sa aj na uvoľnenie predmenštruačného napätia. Jeho prirodzeným zdrojom sú kvasnice.

Výrobky z rýchleho občerstvenia, zemiakové lupienky, zákusky, cestoviny, biely chlieb, umelé sladidlá a bublinkové nápoje sú naproti tomu výdatným zdrojom toxínov, ktoré nášmu telu veľmi neprospievajú, ale priznajme si, že odolať im v čase supermarketov a ich nikdy nekončiacich akciových ponúk je veľmi ťažké.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.08.2007: admin, Diskusia k článku "Vlasy a zdravá strava"rightend