startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vianočná ruža u vás doma

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

K atmosfére a výzdobe vianočných obydlí patrí neodmysliteľne i vianočná ruža (euphorbia pulcherrima - prýštec najkrajší). Tá pochádza z Mexika a je to trváci, vždyzelený ker, ktorý je vo svojej domovine značne rozšírený. Listy sú veľké a na vrcholoch výhonkov sú nádherné ohnivočervené, lososovoružové alebo smotanovo biele listene usporiadané do ružíc.

vianocna ruzaAko si vianočnú ružu vypestovať

Ak chceme, aby bola vianočná ruža ozdobou našich príbytkov, pestujme ju vnútri na svetlom mieste bez priameho slnka. Farebné listene sa začínajú vyvíjať koncom jesene. Vianočná ruža je rastlina tzv. krátkeho dňa. Znamená to, že pre vytvorenie farebných listov potrebujeme počas ôsmych týždňov len desať hodín denného svetla, preto vianočnú ružu zakrývame na 14 hodín denne sáčkom z čierneho plastu, alebo vedierkom.

Ak chceme, aby rastlina kvitla práve v adventnom čase, musíme s touto procedúrou začať už koncom septembra, alebo začiatkom novembra. Kvitnutie predĺžime, ak rastlinu umiestnime na chladnejšie miesto. Viac svetla, alebo umelé osvetlenie bráni tvorbe púčikov a podporuje tvorbu zelených listov. Po odkvitnutí nie je nutné vianočnú ružu hneď vyhodiť. Je potrebné zrezať ju asi na 15 cm, substrát nechať takmer vyschnúť a na mesiac ju umiestniť na svetlé miesto pri izbovej teplote. Potom ju môžeme začať opäť polievať a rastlina bude rásť. Odporúča sa presadiť ju do väčšieho črepníka. Zálievka má byť pravidelná, aby nám ruža neuschla. Na rastline necháme len päť výhonkov, ostatné odstránime. Pozor! Z odrezaných častí rastliny vyteká biela mliečna šťava, ktorá je veľmi jedovatá. Vianočnú ružu preto neumiestňujeme v dosahu detí a pri manipulácii s ňou používame rukavice. Ronenie mliečnej šťavy môžeme zastaviť horiacou zápalkou, alebo ponorením do teplej vody. Ruža sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami v lete.

Čo je dobré vedieť pri starostlivosti o vianočnú ružu

Vianočná ruža je citlivá na prievan, chladný vzduch a cigaretový dym. Nadbytok vody spôsobuje opadnutie listov a vyhynutie koreňov. V dôsledku suchého vzduchu ju napádajú vošky, roztoče a červce.

Ak vám vianočná ruža doposiaľ ešte nevykvitla, do Vianoc to už nestihne. Zabehnite preto do obchodu a krásne zakvitnutú ružu si kúpte. Na budúci rok budete vedieť ako sa o ňu starať, aby práve na Vianoce zdobila váš domov krásnym kvetom.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 22.12.2008: admin, Diskusia k článku "Vianočná ruža u vás doma"rightend