startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vhodné látky na svadobné šaty

line

svadobné šaty
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každá nevesta si už dnes môže vybrať z pestrej ponuky látok na svadobné šaty.
Dva rovnaké páry šiat z odlišného materiálu robia rôzny dojem. Dobre zvolená látka na svadobné šaty pomôže vytvoriť tú správnu atmosféru od hrejivého zamatu po krehký a nadýchaný hodváb, správny štýl a doplnky. Všetko by malo odrážať osobnosť nevesty.

Nasledujúce riadky si kladú za cieľ pri tomto výbere pomôcť a predstaviť v súčasnosti najpopulárnejšie druhy látok. Aj keď medzi najbežnejšie svadobné šaty určite stále budú patriť zo saténu a čipky, oplatí sa vyskúšať aj ďalšie možnosti.

Satény

nevesta-v-svadobnych-satach_tsp91686996Holandský hodvábny satén (atlas) - táto látka patrí už tradične k nepísanému štandardu svadobných šiat. Jej zmyselnému lesku sa nevyrovná žiaden z podobných materiálov. Žiadna správna nevesta neobíde bez povšimnutia okolo saténových svadobných šiat a určite si vyberie.

Holandský polyesterový satén - tiež známy ako taliansky satén, táto látka sa svojimi vlastnosťami blíži k dobrému hodvábnemu saténu. Vyznačuje sa jemným leskom a hladkým elastickým povrchom. Na rozdiel od pravého saténu sa menej krčí. Kvalitný polyesterový satén dodá vašim svadobným šatám bezchybný vzhľad a eleganciu.

Polyesterový satén - veľa súčasných svadobných šiat je ušitých z nejakého druhu polyesterového saténu. Hlavným dôvodom je jej cenová dostupnosť a cenová nenáročnosť, no aj napriek tomu by sa nevesty mali pri výbere látky na svadobné šaty  vyhýbať priesvitným a príliš lesklým napodobeninám. Ako sa hovorí, nikdy nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné a nekvalitné veci.

Acetatový satén - na rozdiel od polyesterového saténu sú acetátové satény výrazne krčivejšie a lesklejšie. Sú preto skôr vhodným doplnkom pod čipku alebo ako doplnok na zvýraznenie časti svadobných šiat.

Hodváby šantung a dupioni

Hodváby šantung a dupioni patria medzi najčastejšie používané druhy svadobných hodvábov. Vyznačujú sa mierne uzlíkovým povrchom a sú vynikajúcou voľbou pre nevesty, ktoré chcú aby ich svadobné šaty vyzerali prirodzene.

Hlavný rozdiel medzi hodvábmi šantung a dupioni je, že šantung má hrubšie vlákno a je aj o niečo drahší. Iná obmena hodvábu šantung označovaná ako „eton“ je mierne priesvitná a na povrchu výrazne ligotavá. Ak chcete aby vaše svadobné šaty „žiarili“, tento druh hodvábu je možno práve pre Vás.

Organtín, šifón a tyl

hodvabVo svadobnom šatníku dnešnej nevesty stále viac prevláda niektorá zo vzdušných látok akými sú organtín, šifón a tyl. Všetky ponúkajú romantický, takmer rozprávkový vzhľad.

Organtín - táto látka sa vyrába v polyesterovej aj hodvábnej obmene. Jej prednosťami sú vzdušnosť a sviežosť. Vďaka schopnosti pôsobiť „objemne“ sa organtín hodí na dlhé sukne.

Hodvábny saténový organtín – mimoriadna obmena organtínu s voľnými saténovými vláknami na povrchu, ktoré tvoria mierne trblietavý a priehľadný povrch. Veľmi elegantná a ľahká tkanina.

Šifón - vyrába sa v polyesterovej a hodvábnej obmene. Táto vzdušná látka sa dobre naberá a jej nenapodobiteľný romantický dojem by sa len ťažko našiel inde.

Tyl - v ostatných rokoch sa medzi svadobnými doplnkami udomácnili tylové sukne. Najlepšie svadobné šaty mávajú obyčajne šesť až dvanásť vrstiev, ktoré pôsobia bohatým, aj keď trochu „balónovým“ dojmom.

Zamaty

Zamaty prišli do svadobnej módy relatívne nedávno. Pre nevesty sa hodia najmä jemnejšie a dobre naberatelné obmeny, ktoré vďaka svojmu bujnému, bohatému a hrejivému povrchu veľmi vyniknú na svadbách so zimným motívom.

Semišový zamat tiež známy aj ako trblietavý zamat. Táto látka býva trochu podceňovaná pre svoju vlastnosť meniť farbu podľa dopadajúceho svetla. Táto látka dobre poslúži aj ako elegantná pláštenka.

Vzorovaný zamat tiež známy ako vypaľovaný zamat patrí k jednofarebným obmenám zamatu s natlačeným vzorom. Táto látka ponúka pestrý atraktívny povrch, a preto nie je potrebné svadobné doplnky z tohto materiálu ďalej zdobiť.

Ťažký hodvábny krep

Ide o veľmi luxusný druh látky, populárny hlavne medzi renovovanými módnymi návrhármi. Je ťažší ako väčšina hodvábnych látok, s veľmi gracióznym vzhľadom a nádhernou drapériou.

Čipky

nevesta-so-zavojom_ts104700294Vo všeobecnosti sa dnes uprednostňujú jemné čipkové vzory pred zložitými.

Benátska čipka - jedná sa o výšivku podobnú čipke, ktorá sa používa bez podkladu ako súčasť rukávu alebo živôtika. Najnovším trendom sú drobné vzory vo voľných štýloch.

Chantilská čipka - patrí medzi ľahšie čipky s kvetinovým vzorom na podšívke. Chantilská čipka dnes vďaka svojmu príjemnému romantickému vzhľadu prežíva renesanciu.

Vyšívaná sieťka - kombináciou anglickej sieťky a tylu ako podšívky vzniká látka s jemným komplexným povrchom. Tento typ čipky sa využíva na sukne a často nahrádza tradičné čipkované obruby.

Najlepšia látka na svadobné šaty je samozrejme tá, v ktorej sa cíti najlepšie nevesta. Vyskúšajte čo najviac kombinácii, rôznych strihov a doplnkov a dobre si všimnite kvalitu použitej látky. Uistite sa, že vyhovuje vašim potrebám, a že sa v nej cítite pohodlne. Dnešok ponúka viac možností ako kedykoľvek predtým!

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 05.02.2007: ibke, re: Diskusia k článku
forum 20.10.2005: admin, Diskusia k článku "Vhodné látky na svadobné šaty"rightend