Veľký deň bez paniky a stresu
o svadbe
V najkrajší deň nášho života chceme všetky žiariť ako slniečka a byť v pohode. Avšak v každej z nás je v tento veľký deň trochu napätia, či všetko dopadne tak ako má.
Keď si však všetko naplánujeme a zabezpečíme tak, aby aj v prípade nejakého problému bolo hneď poruke riešenie, ušetríme si nervy a už nebude prekážky pre úsmev na vašej tvári.
- Všetkým ľuďom podieľajúcim sa na svadobných prípravách jasne povedzte, čo si želáte a čo si výslovne neprajete (napr. v hudobnom repertoári house, či dlhé pózovanie pred fotoaparátom). Všetko si zapíšte a skontrolujte, či obchodník podpísal dohodu.
- Tri až štyri dni pred svadbou zavolajte všetkým obchodníkom a potvrďte objednávky. Nech vám povedia kedy a kde sa koná svadba a aké služby a tovar budú poskytovať. Dajte im svoje telefónne číslo ak by sa niečo dialo.
- Nežiadajte priateľov a rodinu, aby zabezpečili jedlo, či fotografie ak si nie ste istý výsledkom. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, keď vás výsledky sklamú. A členovia rodiny vám isto budú vďační, že sa nemusia o nič starať a môžu si vychutnávať oslavu. Pri výbere torty sa vyhnite ťažkým polevám a ozdobám torty. Predídete tak zrúteniu sa torty (i vás) počas oslavy.
- Keď dostanete svadobné šaty vyskúšajte si ich obliekanie. Nacvičte si chôdzu a iné pohyby (tanec, ...). S problematickou vlečkou sa skamaráťte ešte pred svadbou, aby vám nepripravila nepríjemné prekvapenia pri prechádzaní úzkou uličkou, či pri otáčaní.
- Šaty zaveste na bezpečné miesto a chráňte ich proti prachu. V žiadnom prípade ich nežehlite. Ak sa vám zdajú zle zložené, kontaktujte svadobný salón. Oni si budú vedieť rady. Mejkap si naneste ešte pred obliekaním. Keď už budete oblečené nejedzte, nepite a nefajčite. Vyhýbajte sa i domácim maznáčikom. Pri nastupovaní a vystupovaní z auta si dajte pozor na blato a mláky.
- Topánky poriadne rozchoďte, aby vám nepokazili celý večer. Otlaky vedia poriadne znepríjemniť a znechutiť večer.
- V kostole na vankúšik položte falošné prstienky, ak by spadli alebo sa niekde zapotrošili, budete v suchu pretože tie pravé sú v bezpečí vo vrecku vášho najlepšieho priateľa (a najspoľahlivejšieho).
- Ubezpečte sa, že hostia poznajú i vedľajšie vchody na miesto obradu, zabezpečí sa tak pokojný príchod (a nikoho nerozhodí tlačenica pred kostolom) aj ceremónia začne načas.
- Poraďte medzimestským svadobným hosťom aby prišli deň pred svadbou a neriskovali tak , že zmeškajú obrad alebo prídu neskoro.
- Požiadajte hostí aby prišli načas a fotograf nemusel čakať keď dorazí (veď i on môže mať este program).
- Zabezpečte si náhradné baterky, CD-prehrávač a CD-čka. Poistite sa tak pre prípad, že by sa tie, čo ste pôvodne chceli použiť pokazia alebo stratia.
- Na obrad si so sebou vezmite občiansky preukaz a všetky cirkevné listiny, vďaka ktorým sa môžete oddať v kostole.
- Zabezpečte niekoho, kto sa postará o posledné detaily a zaistí, že všetko bude OK. Bude vybavovať telefonáty, privedie opozdilcov. A dohliadne, aby mal každý, čo jesť pred svadbou.
- Prejdite si trasu k miestu obradu i hostiny v ten istý deň v týždni a hodinu ako sa bude konať svadba, aby ste sa vyhli dopravnej zápche. Takto budete vedieť i koľko času potrebujete, aby ste sa všade dopravili včas.
- Poproste mamu, aby pre Vás mala vždy v blízkosti taštičku (krabičku - je prehľadnejšia) prvej pomoci. Nájdete v nej ihlu a niť, zapínacie špendlíky, lak na vlasy a nechty, pilník, vlásenky, a náhradné pančušky. Možno i nejakú maškrtu na rýchle povzbudenie.
- Snažte sa ísť skoro spať večer pred vaším dňom. Vyhnite sa i veľkému množstvu alkoholu a kofeínu.
Autor: Katarína Nemjová