startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vedeli ste, že...

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

...farby majú na nás veľký vplyv? Farebnosťou možno dosiahnuť príjemné pocity, zvýšiť výkonnosť, či znížiť únavu. Farby tak na nás pôsobia bez toho, aby sme si to uvedomovali.
zlty interierVplyv farieb a ich kombinácií na našu psychiku si uvedomujeme len zriedkakedy. Človek je neustále vystavený rôznemu pôsobeniu farieb bez ohľadu na to, či si túto skutočnosť uvedomuje, alebo nie. S farbami prichádza do kontaktu v podobe oblečenia, prírody, interiéru a mnohokrát si farby vyberá intuitívne. Čo stojí za týmto podvedomým krokom?

Červená zrýchľuje krvný obeh, svalové napätie, zrýchľuje metabolizmus. Je skvelým pomocníkom pri liečbe astmy, chronického kašľu alebo chudokrvnosti. Zvyšuje pocit sebadôvery a aktivity. Ak máte radi červenú, máte radi oheň, živelnosť. Ak sa vám z času na čas zažiada červenej, vedzte, že netrpíte pasivitou. Váš impulz vás vedie k tomu, aby ste sa nepoddávali, ale vyburcovali potenciál, ktorý vo vás je.

Modrá pre zmenu ukľudňuje. Tíši obavy strachu, podporuje vnútornú rovnováhu. V priestore by však nemala byť dominantnou. I napriek tomu, že normalizuje krvný obeh, upokojuje nervy, podporuje spánok a tíši bolesť, pôsobí chaldne. Modré svetlo má blahodárny vplyv na nadmerná funkcia štítnej žľazy, bolesti krku, teplotu, zvýšený krvný tlak. Modrá je vhodnou kombináciou pre farbu žltú, bielu či nezvyčajne oranžovú. I modrej farbe možno dať nádych excentrickosti. Ponorte sa do jej blahodárneho účinku ak máte pocit, že potrebuje stíšiť hluk okolo seba. Čo tak pohľad na modrú oblohu?

Ak je vašou obľúbenou farbou žltá, tak ste potom slniečkom. Žltá farba totiž podvedome oslobodzuje, prináša uvoľnenie a harmóniu. Odzrkadľuje vašu túžbu žiariť, dávať teplo a svetlo. Táto farba je ideálna vo všetkých odtieňoch. Je vhodná pre miestnosť i pre tričko či dekoratívny kus nábytku. Žltá totiž skutočne hreje. Stimuluje centrálny nervový systém, tráviaci trakt a pôsobí blahodárne pri alergii na potraviny, plynatosti či kŕčoch.

Zelená je farbou koncentrácie. Harmonizuje. Znižuje bolesť, pôsobí proti bronchitíde a kašľu. Navodzuje stav odpočinku a vnútornej rovnováhy. Taktiež detoxikuje organizmus a posilňuje a skvalitňuje vzťahy medzi ľuďmi. Ak teda máte radi zelenú, máte radi ľudí. Je vítaná pri poruchách spánku a pocitoch vyčerpanosti. Ak ste psychicky i fyzicky unavení, posaďte sa na chvíľu do trávy. Precítite silu a chuť do života prostredníctvom farieb, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 29.09.2008: admin, Diskusia k článku "Vedeli ste, že..."rightend