startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Vedci objavili pravú lásku

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Na základe mozgového skenu sa vedcom z Stone Brook University v New Yorku podarilo dokázať, že existujú manželské páry, ktoré sa dokážu aj po dvoch desaťročiach spolužitia zaľúbiť do toho druhého ako po prvýkrát. Toto zistenie vyvracia tradičný názor, že vzájomné sympatie a pohlavná príťažlivosť vrcholia na začiatku vzťahu a s pribúdajúcimi rokmi sa postupne vytrácajú.
starsi zalubenciRespodenti výskumu dostali pracovnú prezývku „labute“ kvôli podobnosti svojho správania sa so živočíchmi, ktoré tvoria celoživotné páry. Skupina vedcov pozorovala mozgovú aktivitu dlhoročných manželských partnerov a porovnali ich s mozgovou aktivitou mladých zaľúbencov. Približne každý desiaty dlhoročný manželský pár vykazoval mozgovú aktivitu totožnú s aktivitou mladých zaľúbencov.

Reakcie „labutí“ na fotografie svojich polovičiek boli zaznamenané pomocou zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI) ako výron neurochormónu dopamínu. Ten je biologickým prenášačom „zaľúbenia sa“ - prvej fázy vzťahu, ktorá musí prekonať niekoľko tradičných „krízových míľnikov“. Prvý z nich prichádza pri 12-ich - 15-ich mesiacoch, druhý po troch rokoch a najväčší po magickom siedmom roku spoločného života.

Predchádzajúci výskum naznačoval, že zamilovanosť, ktorá je hnacím motorom každého vzťahu, často plná prudkých zmien nálad a postojov, začne po roku a pol pomaly ustupovať, až celkom vymizne. Uvedená štúdia dokázala, že je možné „prvú lásku“ pre svojho vyvoleného zachovať aj po dlhšom vzájomnom spolužití a vychutnávať si „intenzívne preživanie spolupatričnosti a sexuálnu sviežosť“ ako sa doslova uvádza v závere štúdie.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 13.01.2009: admin, Diskusia k článku "Vedci objavili pravú lásku"rightend