startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Úlohy starejšieho na svadbe

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Oblečený v krojovej vyšívanej košeli, so širákom a ozembuchom v ruke - i takto môže vyzerať starejší. Jeho úlohou je riadiť svadobné zvyky, dohliadať na priebeh svadby a v neposlednom rade zabávať svadobných hostí. Na svadbe by rozhodne nemal chýbať.
Druzba v krojiNájsť starejšieho na svadbu nie je až také jednoduché. Vziať na seba takúto úlohu chce totiž určitú dávku profesionality. Starejší by mal vedieť v čom spočíva jeho úloha. Preto by to mal byť niekto, kto s tým už nejaké skúsenosti má. Svadba je totiž maratón neustálej aktivity. A tak je potrebné postarať sa, aby svadobní hostia boli príjemne unavení nielen hudbou a tancom, ale i tou pravou svadobnou zábavou.

A ideme na to

Dobrý starejší začína svadbu už niekoľko týždňov pred jej termínom. Na pracovnej porade s jej organizátormi svojimi skúsenosťami napomáha pri zostavovaní plánu a tiež dohaduje celkový priebeh svadby, vrátane svojich povinností podľa priania snúbencov. V deň svadby je prvý na dohodnutom zraze svadobných hostí, aby neustále riadil svadobné udalosti až do samého záveru. Je preto veľmi dôležitým článkom pri vytváraní dobrého výsledku.

V čom spočíva úloha starejšieho

Starejší je do istej miery koordinátorm svadobnej zábavy. Jeho úlohou je spolupracovať rovnako s kapelou ako i s mladomanželmi, pretože to všetko má za výsledok bezproblémový priebeh svadby. Preto by úloha starejšieho mala pripadnúť jednej osobe. Nie je dobré, ak starejšieho nahrádza hudobná kapela či DJ. Ak starejší na svadbe chýba, teda nie je možnosť zabezpečiť ho, treba porozmýšľať, či sa v rodine nenachádza niekto, kto by aspoň sčasti úlohy starejšieho prebral. Môže to byť napríklad rodinný zabávač, ktorý nemá problém rozosmiať publikum, alebo nejaký folklórista, ktorý sa v rodine "vyskytuje". Ak by predsa len bol problém dosadiť niekoho do tejto úlohy, s prípravou svadobných hier môže pomôcť napr. i prvá družička.

Úlohy starejšieho

  • Privítanie hostí
  • Vypýtanie nevesty od rodičov
  • Rozlúčka s nevestou, ženíchom
  • Doprovod svadobného sprievodu na obecný úrad alebo do kostola
  • Privítanie mladého páru a hostí na mieste svadobnej hostiny
  • Prípitok
  • Nevestin tanec, očepčenie
  • Zabezpečenie dobrej nálady počas celej svadby
Úloha starejšieho tiež vychádza z miestnych zvykov, ktoré sú pre daný región typické. Požadovaný scénar však predkladá ženích a nevesta.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 08.12.2008: admin, Diskusia k článku "Úlohy starejšieho na svadbe"rightend