startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné úlohy prvej družičky a prvého družbu

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Medzi svadobčanmi toľko cenená rola svadobnej družičky môže nakoniec obnášať značné množstvo práce a tak je dobré vybrať si do tejto role človeka nielen blízkeho ale aj zodpovedného. Inak má každá nevesta úplnú slobodu voľby a do tejto role si môže zvoliť prakticky kohokoľvek: spolužiačku, sestru, alebo mamu (hovorí sa im aj „prvá matrona“).
Nakupy_02Ak má nevesta dve sestry a nevie sa rohodnúť len pre jednu z nich ako družičku, môže povinnosti družičky rozdeliť medzi ne. Aké sú teda povinnosti družičky?

Obdobie pred svadbou

V období zásnub by družička, alebo družba mali byť po ruke na výmenu názorov, nápadov, všeobecný prehľad a citovú podporu. Družička, alebo družba by rovnako mali byť pripravení:
  • vypomôcť so svadobnými úlohami, akými sú vypisovanie a odosielanie svadobných pozvánok, triedenie a zaisovanie svadobných darov,
  • účastniť sa všetkých posedení predchádzajúcich svadbe, prípadne sa ujať organizácie niektorej z nich,
  • fungovať ako koordinátor medzi nevestou a ostatnými členmi svadobnej družiny, starať sa, aby nikomu nič nechýbalo, aby boli všetci v deň "D" primerane oblečení.

Vo svadobný deň

Vo svadobný deň by mala prvá družička zabezpečovať všetky nevestine potreby. Jej, alebo jeho povinnosti môžu zahŕňať vybavovanie, rôzne pochôdzky, ako napríklad prinesenie sponiek do vlasov, držanie nevestinej vlečky, posledné úpravy závoja Prvá družička je vo svadobný deň čosi ako vedúci svadobčanov, dáva pozor na to, aby každý z nich vedel, kde je jeho miesto, aby dievčatká s kvetinami vedeli, ktorou nohou a kam vykročiť, aby výzdoba na svadobnom stole bola rovnomerne rozložená a všetci na čas prišli na miesto obradu.

Druzicka a nevestaPrvá družička a prvý družba môžu mať na starosti aj ďalšie úlohy:
  • prvá družička má rovnako na starosti privítanie obradníka na mieste svadobného obradu.
  • počas obradu prvá družička drži nevestinu kyticu.
  • prvý družba má v úschove svadobné prstene až do chvíle, keď príde ich čas pri svadobnom obrade.

Obdobie po svadbe

Povinnosti prvej družičky sa nemusia nutne skončiť rozkojením svadobnej torty. V prípade, že mladomanželia odchádzajú na „medové týždne“ bezprostredne po svadobnej hostine, je na prvej družičke, aby zabezpečila odvoz všetkého, čo zostalo po svadbe, vrátane svadobných šiat do čistiarne.

Počas neprítomnosti ženícha a nevesty sa môže prvá družička, alebo družba rovnako postarať o prijatie a evidenciu svadobných darov, odoslanie poďakovania za ne a prípadne aj za ich doručenie do nového domova mladomanželov.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 02.03.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné úlohy prvej družičky a prvého družbu"rightend