startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Úloha starejšieho na svadbe

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pôvod “hlavného ceremoniára“ môžeme vystopovať až do obdobia rímskej ríše do doby, keď cisár Konštantín Veľký Milánskym ediktom zlegalizoval kresťanstvo a neskôr pápežovi ako dar odovzdal lateránsku baziliku. Tak aj pod vplyvom cisárskeho dvora vznikla funkcia hlavného koordinátora zložitých obradov a ceremónií, ktorej význam ustúpil až po reformách 2. vatikánskeho koncilu.
starejsiV dnešnom zmysle slova je svadobným ceremoniárom alebo „starejším“ človek, ktorého úlohou je rozprúdiť zábavu a udržiavať dobrú náladu a bezchybný priebeh všetkých dôležitých udalostí počas svadobnej hostiny.

Starejším na svadbe by mal byť niekto pôsobivý a vtipný. K úloham profesionálneho starejšieho by mali patriť:
  • Oznámenie príchodu ženícha a nevesty, ktorým sa obyčajne začína svadobná hostina. Starejší pri ňom oznámi mená rodičov ženícha a nevesty, predstaví svadobčanov a nakoniec ženícha a nevestu.
  • V priebehu večera má na starosti rôzne oznámenia, ktoré sa týkajú diania v mieste konania svadobnej hostiny, napríklad v súvislosti s možnosťami parkovania, pozoruhodnosťami v mieste konania svadobnej hostiny, alebo podrobnosťami svadobného programu.
  • Starejší organizuje poradie prípitkov pri svadobnom stole, zabezpečuje, aby sa na nikoho nezabudlo a aby sa prednášanie prípitkov zbytočne nepredĺžovalo.
  • Starejší upozorňuje na postupnosť servírovaných chodov, poradie tancov v rámci svadobnej zábavy, na chvíľu vyhradenú pre rozkrojenie svadobnej torty alebo na chvíľu vyhradenú pre odhodenie nevestinho podväzku.
  • K posledným povinnostiam starejšieho patrí oznámenie odchodu ženícha a nevesty zo svadobnej hostiny.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 12.03.2008: admin, Diskusia k článku "Úloha starejšieho na svadbe"rightend