Úloha starejšieho na svadbe

svadobné zvyky
Pôvod “hlavného ceremoniára“ môžeme vystopovať až do obdobia rímskej ríše do doby, keď cisár Konštantín Veľký Milánskym ediktom zlegalizoval kresťanstvo a neskôr pápežovi ako dar odovzdal lateránsku baziliku. Tak aj pod vplyvom cisárskeho dvora vznikla funkcia hlavného koordinátora zložitých obradov a ceremónií, ktorej význam ustúpil až po reformách 2. vatikánskeho koncilu.
Starejším na svadbe by mal byť niekto pôsobivý a vtipný. K úloham profesionálneho starejšieho by mali patriť:
- Oznámenie príchodu ženícha a nevesty, ktorým sa obyčajne začína svadobná hostina. Starejší pri ňom oznámi mená rodičov ženícha a nevesty, predstaví svadobčanov a nakoniec ženícha a nevestu.
- V priebehu večera má na starosti rôzne oznámenia, ktoré sa týkajú diania v mieste konania svadobnej hostiny, napríklad v súvislosti s možnosťami parkovania, pozoruhodnosťami v mieste konania svadobnej hostiny, alebo podrobnosťami svadobného programu.
- Starejší organizuje poradie prípitkov pri svadobnom stole, zabezpečuje, aby sa na nikoho nezabudlo a aby sa prednášanie prípitkov zbytočne nepredĺžovalo.
- Starejší upozorňuje na postupnosť servírovaných chodov, poradie tancov v rámci svadobnej zábavy, na chvíľu vyhradenú pre rozkrojenie svadobnej torty alebo na chvíľu vyhradenú pre odhodenie nevestinho podväzku.
- K posledným povinnostiam starejšieho patrí oznámenie odchodu ženícha a nevesty zo svadobnej hostiny.
autor: M. P.