Tradičné svadobné klenoty

svadobné prstene
V starovekom Grécku sa svadobný prsteň nosil na ukazováku, v Indii je to dodnes palec. Súčasná svadobná tradícia pochádza práve od Grékov, ktorí verili, že prstenníkom vedie žila smerujúca priamo do srdca.
V starovekom Ríme symbolizovala manželský zväzok zlatá obrúčka so zobrazením zovretých rúk alebo malého kľúčika, ktorý mal neveste symbolicky otvoriť ženíchovo srdce.
V roku 860 n.l. pápež Mikuláš I. vydal dekrét, na základe ktorého sa snubný prsteň stal povinným symbolom zásnub (potvrdenie svadobného zámeru). Dekrét tiež požadoval, aby bol tento prsteň zo zlata ako symbol obeti zo strany budúceho manžela. Prsteň s drahokamom, ktorý sa viaže na dátum narodenia, mal zabezpečiť šťastné manželstvo.
Muži začali trvalo nosiť svoj svadobný prsteň až začiatkom 16. storočia a tento trend zosilnel počas druhej svätovej vojny v USA ako symbol manželskej lásky, spolupatričnosti v ťažkých časoch.
Írsky svadobný prsteň „Claddaugh“
História tohto prsteňa sa začala pred viac ako 500 rokmi v rovnomennej rybárskej osade na západnom pobreží Írska, keď alžírsky piráti zajali skupinu miestnych rybárov a predali ich do maurského otroctva. Bol medzi nimi ajRoky ubiehali ale Richard na svoju vzdialenú lásku nikdy nezabudol. Keď ho nakoniec jeho pán prepustil, vracal sa domov so strachom, či na neho jeho milá nezabudla ale našťastie sa to nestalo. Tak bola svadba, na ktorej jej venoval práve tento prsteň. V súčasnosti Claddaugh nosí veľa mladých párov po celom Írsku na pravej ruke. Ak je srdce prsteňa obrátené smerom von, znamená to, že jeho nositeľ je stále voľný, ak ukazuje do vnútra, je žiaľ už zadaný.
S týmto prsteňom súvisí ešte jedno dôležité varovanie. Tento prsteň by si nikto nemal kupovať sám pre seba. Prináša to vraj smolu, preto by mal byť vždy dávaný aj prijímaný ako dar.
Židovský svadobný prsteň
Od pradávna sa židovské zásnuby počítali od chvíle, keď nevesta od ženícha prijala zlatý zásnubný prsteň s vyrytým nápisom v hebrejčine alebo osadený diamantmi. Táto tradícia platí do dnešných dní.Ruský svadobný prsteň
Ruský svadobný prsteň sa skladá z troch navzájom spojených obrúčok rôznej farby, ktoré symbolizujú najsvätejšiu trojicu.Prsteň Gimmal
Nefritový prsteň
V mnohých ázijských kultúrach je nefrit považovaný za symbol bohatstva a prosperity. Nefritový prsteň by ste si nikdy nemali kupovať sami lebo vám to prinesie nešťastie. Niektoré ázijské rodiny si kupujú blok nefritu a ten potom delia svojim deťom ako symbol rodinnej súdržnosti. Pri svadbe je vzájomná výmena nefritových náhrdelníkov symbolom prijatia do rodiny.Autor: M. P.