startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Tipy na sušenie kvetov

line

svadobné kytice
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čo urobiť na sklonku svadobného dňa so všetkými tými nádhernými kvetmi? Niektoré z nich sa môžu zakonzervovať v sklenenej schránke alebo elegantnom ráme ako trvalá pamiatka na významnú udalosť. Nasledujúce riadky prezradia ako na to.
Susene kvety_01Existuje veľa rôznych metód ako konzervovať kvety. Jednou z nich je aj sušenie kvetov v mikrovlnke, keď niekoľko štíhlych kvetov rozložíte medzi papierové obrúsky a necháte na minútu, alebo dve minúty sušiť. Postup môžete podľa potreby opakovať, až kým kvety nie sú dokonale suché.

Silicový gél tiež urýchľuje sušenie a môžete ho použiť aj v mikrovnke. Silica odčerpá z kvetu vlhkosť a zároveň zachová jeho farby. Predáva sa vo forme kobaltovo modrých kryštálov v obchode s umeleckými potrebami. Ľahko sa používa a ani veľa nestojí. Stačí naniesť tenkú vrstvu gélu na hlavičku kvetu, zabaliť kvet medzi papierové obrúsky a nechať ho sušiť 1 - 3 minúty a potom ponechať 30 minút oddýchnuť. Po úplnom usušení kvetu treba tenkým štetcom odstrániť zvyšky gélu.

Ak chcete použiť silicový gél bez mikrovlnky, musíte si najprv nájsť vhodnú škatuľu. Dobrou voľbou je napríklad krabica od vajíčok. Jednotlivé „kalíšky“ totiž pomôžu dobre udržať tvar kvetu. Pred uložením kvetu najprv nalejte trochu gélu do každej komôrky, položte kvet a aplikujte ďalšiu gélovú vrstvu. Pri tom by ste si mali dávať pozor, aby gél neskončil priamo na okvetných lístkoch, ale skôr kvet obopínal. Keď skončíte, presvedčte sa, že je krabica dobre uzatvorená, prípadne ju ešte môžete zabaliť do nepriedušného igelitového vrecka. Sušenie kvetov touto metódou trvá 3 - 7 dní.

Susene kvety_02Keď sa rozhodnete pre prirodzené sušenie ruží kvetom dolu, tak idete v šľapajach starovekých národov. Tajomstvo prirodzeného sušenia spočíva v jeho správnom načasovaní. Ak to preženiete, môže sa stať, že kvetom začnú vypadávať lupene, prípadne uschnú až priveľmi, takže sa nebudú dať spracovávať v suchom aranžmáne.

Pred prirodzeným sušením odstráňte zo stonky kvetu všetky listy. Potom urobte z jednotlivých kvetov malé viazanice a zaistite ich gumičkou do vlasov. Hlavičky kvetov by sa nemali dotýkať. Nakoniec takto pripravené kvety zaveste kvetom dolu na tmavé suché miesto (do špajze, alebo šatníka). Dĺžka prirodzeného sušenia závisí od vlhkosti prostredia, ale v priemere trvá 5 - 10 dní.

Lisovanie kvetov je ďalšou možnosťou konzervovania kvetov. Touto metódou sa dá konzervovať celá svadobná kytica a po vylisovaní sa môže pripnúť na kus svadobných šiat, alebo zarámovať medzi dvoma tabuľami skla v klasickom štvorcovom, alebo oválnom ráme.

Nakoniec je tu ešte možnosť konzervácie kvetov rýchlym zmrazením. Pri tomto postupe sa kvety sušia v extrémne nízkych teplotách. Takto zmrazené kvety sa potom uložia do guľového rámu, alebo pod sklenený kužeľ.

Farba sušených kvetov bude samozrejme trochu iná ako keď boli kvety čerstvé. Pri výbere kvetov na sušenie je preto dobré vedieť, že čím žiarivejšia je pôvodná farba kvetu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že farba sa zachová aj po zakonzervovaní kvetu. Obyčajne je farba sušených kvetov o odtieň tmavšia ako pôvodná.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 13.01.2006: admin, Diskusia k článku "Tipy na sušenie kvetov "rightend