startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Tajomstvá úspešného vzťahu

line

zásnuby
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kedysi ste boli do seba naozaj zamilovaní a skončilo to manželským sľubom večnej lásky. O niekoľko rokov sa so svojim partnerom cítite ako väzeň so železnou guľou na nohe. Začne Vás rozčuľovať všetko, čo partner povie, či urobí a najradšej by ste sa odsťahovali. Aj napriek tomu vás ešte stále držia spomienky na prvú lásku a stále dúfate, že sa to možno zlepší. Každý vzťah preto potrebuje pevné základy. Čo by mu nemalo chýbať, nájdete v nasledujúcom článku.
Par-na-prechadzke_tsp86502395Začnite povzbudzovať svojho partnera v tom, čo robí dobre. Neustála kritika a nespokojnosť ubíja lásku a naburáva sebavedomie. To so sebou prináša odcudzenie kritizovaného a príval tvrdých slov, veď ako sa hovorí, obrana je najlepší útok. Keď muž stráca sebadôveru a je spochybňovaná jeho schopnosť živiteľa rodiny, je vážnym spôsobom ohrozená aj jeho schopnosť napĺňať si manželské povinnosti.

Rešpektujte svojho partnera bez ohľadu na jeho momentálny úspech. Často si finančný príjem ceníme viac ako kreativitu, dôvtip alebo prívetivosť. Ak partner stratí zamestnanie, čo dnes nie je žiadna zvláštnosť a pridá sa k tomu ešte napätie v rodine, nepomôže to nikomu.

Zvykajte si na každodennosť. Na začiatku vzťahu je vždy opojenie a vzdušné zámky túžob. Každodenný život pod jednou strechou však prináša povinnosti, špinavú bielizeň a závan reality. Obaja partneri pri tom musia ubrať zo svojich očakávaní. Nikto nie je dokonalý a všetci sa meníme.

Trénujte sa v oddanosti. Používajte častejšie slovíčko "my" namiesto "ja". Pomáhajte si v slabých stránkach toho druhého. Vzájomne sa podporujte pred rodinou, známymi, kolegami aj priateľmi. Podľa svojich schopností si rozdeľujte domáce práce aj rodičovské povinnosti.

Rozprávajte sa spolu. Každý z partnerov potrebuje aby bol vypočutý jeho názor a aby ho niekto ocenil. Byť dobrým poslucháčom je veľkou devízou. Komunikácia je o načúvaní a rozprávaní, nie o kričaní a nadávaní. Prejavujte si denne náklonnosť. Váš partner potrebuje počuť „Mám ťa rád“. Nešetrite pohladením a objatiami.

fitnesscentrum_tsp92573190Správne načasovanie je tiež dôležité. Nevybehnite s požiadavkami na partnera hneď ako sa vráti domov z práce. Vystihnite tú správnu chvíľu, keď môžete hovoriť v uvoľnenej atmosfére.

Začnite chodiť do posilňovne. Cvičenie odbúrava stres, zvyšuje hladinu endorfínov v tele a vy sa zrazu cítite oveľa lepšie a drobnosti vás tak ľahko nevyvedú z miery.

Vytvorte si spoločný rituál. Môže to byť hoci večera alebo prechádzka po nej, spoločné čítanie nejakej knihy, pozeranie obľúbeného programu. Aj spoločný tréning v posilňovni má niečo do seba. Vyskúšajte to a uvidíte sami!

Malými krokmi sa postupne dopracujete k veľkým úspechom. Prvým predpokladom je mať rád sám seba a naučiť sa akceptovať vlastné obmedzenia. To za Vás nikto iný nespraví. Obyčajne je to tak, že zmenu vo Vás si ten druhý všimne a možno ho to pohne k tomu, aby aj on zmenil svoje doterajšie správanie.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 06.11.2006: admin, Diskusia k článku "Tajomstvá úspešného vzťahu"rightend