startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Sprievodca svetom kultivovaných perál

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kultivácia perál je ovocím objavov uskutočnených na prelome 19. a 20. storočia vedených japonským vedcom Kokichi Mikimotom. Hoci už v predchádzajúcom období dokázali niektoré kultúry vypestovať umelé perly, bol to práve Mikimoto, ktorý priniesol svetu ich dokonale zaoblenú formu.
perlyPri hľadaní svadobných doplnkov zo šľachtených perál sa budúcej neveste môže stať, že narazí na veľa neznámych pojmov. V dnešnom článku sa pokúsime vysvetliť aspoň tie najbežnejšie.

Perly južných morí

Perly z južných morí pochádzajú predovšetkým z vôd Austrálie, Filipín a Indonézie. Niektorí do tejto kategórie mylne zaradzujú aj Tahitské perly a perly z Francúzskej Polynézie. Najzásadnejším rozdielom medzi jednotlivými odrodami je druh ustrice (perlorodky), v ktorej perly vznikajú, Perly južných morí sú kultivované v ustriciach so strieborným alebo zlatým okrajom a ich sfarbenie býva biele alebo strieborné, ale zriedkavé nie sú ani žlté alebo modro šedé odtiene s ružovkastým alebo zelenkastým nádychom.

Na kultiváciu tohto druhu perál sa používajú ustrice so zlatým okrajom (Pinctada maxima) považované na celom svete za najproduktívnejšie perlorodky. Veľkosť jednotlivých vyšľachtených perál sa pochybuje od 10 do 20 mm, perly s priemerom 16 milimetrov sú zriedkavou a vyhľadávanou vzácnosťou.

Tahitské perly alebo perly z juhu Čierneho mora

Tento druh kultivovaných perách pochádza z oblast tiahnúcej sa od Cookových ostrovov smerom na východ cez Tahiti a Tuamotu Archipelago až k Gambierovým ostrovom vo Francúzskej Polynézií. V tejto oblasti kultivujú perly na atoloch v ustriciach s čiernym okrajom (Pinctada margaritifera). Ich farebná škála je veľmi široká od purpurovej, zelenej a čiernej a rôznych odtieňov od šedej cez krémovú až po bielu. Medzi nejcennejšie exempláre patria perly s „pávovo zeleným“ odtieňom. Čierne tahitské perly sú obyčajne menšie ako biele perly južných morí, ich priemer je obyčajne 7 - 15 milimetrov.

japonske perlyJaponské perly Akoya

Pravdepodobne najznámejší druh šľachtených perál pochádza z ustrice Pinctada fucata martensil. Väčšina z týchto perál dodnes pochádza z Japonska ale ich výraznými producentmi sú aj Čína a India. Perlorodky japonských perál majú v priemere 6 - 9 centimetrov.

Sladkovodné perly

Sladkovodné perly bývajú menšie, niekedy nepravidelného tvaru a kultivujú sa v rozmanitých druhoch sladkovodných mušlí. Ich farba býva ružová, šedá, čierna, bronzová, levanduľová alebo biela.

Sladkovodné perly vznikajú v perlorodke vo chvíli, keď sa vo vnútornom tkanive zachytí cudzorodý predmet, ktorý perlorodka nedokáže vypudiť a tak ho aspoň obaľuje perleťou. Tým znižuje podráždenie vnútorného tkaniva.

Pri kultivácii perál sa cez štrbinu do tenkého zárezu v tkanive perlorodky vloží zlomok tkaniva z inej perlorodky. Jeho tvar je základom pre podobu budúcej perly, ktorá môže byť oválna, korálková, vajcovitá, kvapkovitá, gombíkovitá, kužeľovitá, kupolovitá alebo nepravidelná. Vypestovanie umelej perly trvá obyčajne tri roky a keďže pozostáva z takmer čistej perleti, môže sa väčšina šľachtených perál pochváliť vysokým leskom a kvalitou.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 22.03.2007: admin, Diskusia k článku "Sprievodca svetom kultivovaných perál"



rightend