startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobný rozpočet

line

financovanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Skôr ako začnete s plánovaním svadby, je dobré si ujasniť dve podstatné veci: svadobný rozpočet a zoznam svadobných hostí. Všetko ostatné sú detaily.
minceSú totiž vo veľkej miere závislé na týchto dvoch faktoroch. To ako hlboko máte do vrecka rozhodne o mieste konania svadobného obradu, nákladoch na výzdobu a počte pozvaných hostí. (Náklady na jedlo a nápoje sa zväčša počítajú na osobu a tvoria najväčšiu rozpočtovú položku.)

To ale neznamená, že by sa pekná svadba nedala zariadiť aj lacnejšie. Existuje veľa spôsobov ako ušetriť. Napríklad svadobná hostina konaná v poobedňajších víkendových hodinách môže byť lacnejšia ako doobeda a piatok večer býva obyčajne ešte lacnejší. Väčšina reštaurácii je ochotná prispôsobiť svoju ponuku Vašim potrebám a finančným možnostiam.

V prípade, že ste sa rozhodli pre veľkú svadbu v oblekoch, bohatým menu a živou kapelou, je veľmi pravdepodobné, že Váš zoznam svadobných hostí príliš dlhý nebude. Ešte skôr ako padne posledné slovo je dobre povedať o tom aj svojim rodinám, ktoré určite tiež majú svoje predstavy ako by mala vyzerať Vaša svadba.

Kto to zaplatí

Prečo je dobré oboznámiť svoje rodiny so svadobným rozpočtom? Existuje šanca, že Vám pri prípravách aspoň čiastočne finančne pomôžu. V minulosti všetky náklady na svadbu znášala rodina nevesty (miesto obradu, jedlá, nápoje, alkohol, svadobná torta, koláče, nájom za miesto obradu, odmenu pre hudobníkov aj odvoz svadobných hostí). Rodina ženícha sa starala len o pohostenie pri svadobnej generálke a sám ženích mal na starosti snubné prstene a svadobné obrúčky, náklady na svadobnú cestu, pierka na šaty nevesty a odmenu pre obradníka.

pocitanie nakladovDnes je pravdaže všetko inak. Ceny výrazne stúpli a ľudia sa berú podstatne neskôr (keď majú trvalé zamestnanie a vlastný príjem). Stále viac novomanželov si samo hradí časť, niekedy dokonca všetky finančné náklady. Zvyčajne sa však celková suma rozpočíta na tretiny. Ak sa rozhodnete prijať finančnú pomoc od svojich rodičov, je dobré v záujme taktnosti zachovať niekoľko zásad. Skôr ako bežať za rodičmi s každou úhradou samostatne, je rozumnejšie založiť si spoločný svadobný účet a uhrádzať z neho. Nezabudnite, že požičané peniaze nezriedka majú vopred určený cieľ, preto je dobré si dobre rozmyslieť či ich prijmete.

Zostavujeme zoznam svadobných hostí

Ako sme už spomenuli na začiatku, počet svadobných hostí ma rozhodujúci vplyv na celkovú výšku svadobného rozpočtu. Len málo novomanželov nerobí vo svojom zozname žiadne škrty bez ohľadu na to, či ide o malú alebo o veľkú svadbu. O tom, kto bude nakoniec pozvaný a kto vyškrtnutý, rozhoduje veľa ľudí. Aby sme Vám to okresávanie trochu uľahčili, ponúkame niekoľko rád:
  • Nech každý, kto rozhoduje o pozvaných, napíše svoj vlastný zoznam mien v poradí od najdôležitejšieho
  • Zoznamy si porovnajte a vyškrtajte mená, ktoré sa opakujú.
  • Dajte dohromady mená, ktoré Vám zostanú a porovnajte ich počet s predpokladaným počtom hostí
  • Ak je mien priveľa, rozhodnite sa, koľko ich je ešte treba vyškrtnúť do konca zoznamu.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.10.2005: admin, Diskusia k článku "Svadobný rozpočet"rightend