startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobný oblek pre ženícha

line

svadobné šaty
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aj keď pánska svadobná móda nie je taká rôznorodá a dynamická ako dámska, aj tu sa objavujú nové trendy a platia isté pravidlá. Medzi základné typy odevov v pánskej svadobnej a spoločenskej móde patrí frak, smoking a spoločenský oblek.

Pansky oblekFrak tvorí predný diel, vesta a zadný predĺžený diel s rozparkom siahajúcim až ku kolenám. Nohavice sú štíhle a bez manžiet. Sako je vždy v čiernej farbe, košeľa je biela, podobne ako vesta, ktorá má veľký výstrih a biely motýlik. Smoking tvorí predĺžené sako s otvorenou hlbokou fazónou, biela košeľa s tuhým ,,klapkovým” golierom, vesta a viazanka. Nohavice nemajú manžety. Čierna farba u smokingu nie je nevyhnutná. Spoločenský oblek tvorí sako štíhlej strihovej línie, ktorá môže byť aj predĺžená a dvojradové zapínanie. Nohavice sú spravidla štíhle, ale pohodlné, v páse hladké alebo s dvoma záhybmi.
Svadobný oblek by mal byť v prvom rade elegantný a kvalitný, ktorý dá jasne najavo výnimočnosť svadobného obradu a zdôrazní pôvab muža. Ženích si ho môže dať ušiť alebo požičať v požičovni svadobných šiat. Obleky môžu mať jednorazové využitie, alebo aj ďalšie využitie na spoločenské, rodinné alebo pracovné príležitosti. Frak sa hodí iba k najslávnostnejším príležitostiam, spoločenský oblek je zasa účelovo najvariabilnejší.
Strihy svadobných sák kopírujú mužskú postavu, sú prísne a jasné. Okrem klasickej dĺžky sa v súčasnosti nosia aj Svadobny oblekpredĺžené saká, prechádzajúce saká, prechádzajúce až do štíhlych kabátikov. Naďalej stojí v popredí trojgombíkový model ako základný tvar, ale nosia sa aj novšie typy dvoj až päťgombíkové.
Svadobný oblek by mal byť z kvalitného materiálu, či už je to kašmír, bavlna, mohér, hodváb alebo zamaty, ktoré sú súčasným trendom. Módne sú tmavé i svetlé farby: čierna, antracitová, tmavomodrá, tmavohnedá, biela, sivá, béžová, oživené odtieňmi jasnočervenej, terakotovej, purpurovej, zelenej atď. Trendové sú pásiky, orientálne zdobenia, prirodzený hodvábny lesk.
S oblekom je nevyhnutné zladiť aj ostatnú časť odevu ako je košeľa, vesta, obuv. Vesta by mala byť z ľahkých typov hodvábnych tkanín. Pri košeli treba dbať na potrebnú základnú veľkosť, dostatočne dlhý rukáv, ktorého manžeta by mala rovnomerne vyčnievať spod saka asi 1 cm. Nohavice by mali byť užšie, rovného strihu a bez záhybov v páse. Módnym hitom je zažehlený puk na zadnej strane nohavíc. Elegantne pôsobia hladké puky padajúce na topánky, ktoré by mali byť celokožené, farebne zladené s ponožkami. Štýlové sú ploché a jednoduché topánky. Ku smokingu sa hodia elegantné čierne topánky, ku fraku čierne lakované.
Dôležitým doplnkom je ozdoba na krku, či už je to motýlik, stuha alebo viazanka. Viazanka by mala byť farebne Svadobny oblek 02zladená s vestou. Trendom sú viazanky širšie a mäkšie (žabó) alebo náprsenka, ktorá je širšia ako viazanka. Môže byť ozdobená ihlou alebo perlou a nosí sa ku košeli s elegantným smokingovým golierom. U motýlika okrem farby (ku smokingu patrí čierny motýlik, ku fraku biely), treba dávať pozor aj na jeho veľkosť, aby nebol príliš tesný alebo voľný okolo krku. Celkový dojem svadobného obleku môžu vylepšiť aj ďalšie doplnky, ako je vreckovka (farebne zladená), kvetina na ľavej klope, vhodná ku nevestinej kytici, či manžetové gombíky. Ku smokingu sa hodia napr. ploché strieborné gombíky, spolu so striebornými náramkovými hodinkami (ku fraku sa nenosia!). Zaujímavým doplnkom, ktorý prežíva svoj návrat môže byť klobúk.

Opasok by mal byť kvalitný, kožený, farebne zladený s topánkami. K niektorým oblekom a typom postáv pristanú aj šerpy (nazberané vzorky látky okolo pása), čierne alebo farebné, najlepšie zladené so šatami nevesty. Príťažlivosť páni zvýraznia aj použitím správneho parfumu.
Pri výbere svadobných oblekov treba brať do úvahy postavu ženícha. Vysokí a štíhli muži si môžu dovoliť všetko, aj moderné štýly ako sú obleky s jednoradovým zapínaním na štyri alebo päť gombíkov. Príliš chudí muži budú vyzerať objemnejšie v oblekoch s dvojradovým zapínaním a širšími ramenami, stiahnutým pásom a s gombíkmi zapnutými v oblasti pásu. Vysokým a svalnatým mužom pristane Svadobny oblek 03jednoduchý oblek bez zbytočných záhybov, so šálovým golierom na saku. Vyhýbať by sa mali oblekom s dvojradovým zapínaním a plisovanej košeli, ktoré zbytočne pridávajú na objeme. Nízki a štíhli muži by si nemali vybrať obleky, ktoré vyzerajú príliš veľké na postave. Vhodnejšie ako sako s dvojradovým zapínaním, bude pre nich sako s dvoma alebo troma gombíkmi, skombinované s klasickými oblekovými nohavicami alebo nohavicami so záhybmi. Pre mužov nízkych a širokých je vhodné sako s jednoradovým zapínaním, klasické s jedným alebo dvoma gombíkmi a šálovým golierom. Objemný pás zakryje vesta, nevhodná je šerpa okolo pása. Nohavice by mali presne sedieť na páse, príp. radšej nech sú voľnejšie než malé. Zoštíhľujúci efekt má čierna farba.

Nielen neveste ale iste aj ženíchovi záleží na tom, aby vo svoj svadobný deň vyzeral a cítil sa čo najlepšie. Takto bude so svojou polovičkou tvoriť harmonický a zladený pár.

Autor: Mgr. Jana Linkováline
line

Diskusia


forum 07.12.2005: admin, Diskusia k článku "Svadobný oblek pre ženícha"rightend