startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné zvyky: odobierka - IV. časť

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pred svadobným sľubom snúbencov je zvykom rodičom poďakovať a vypýtať si od nich rodičovské požehnanie. Ponúkame vám niekoľko textov na odobierku, ktorá je ideálnou príležitosťou ako povedať to, čo sa na dobrého syna, či dcéru patrí.
banner
Nevesta s kyticouOdobierky sa zúčastňuje celá najbližšia rodina. Odobierku môže viesť starejší, prvý družba alebo krstný otec. Odobierka môže obsahovať príhovor ku všetkým ale aj ku každému osobitne - k mame, k otcovi, k súrodencom....

Text odobierky

Nevesta:
Milí rodičia a krstní rodičia, keď sa teraz odoberáme pred svätý oltár, prosím o požehnanie do nového života. Ďakujem vám za všetko, čo ste mi od malička dali, že ste ma radi mali a v láske vychovali. Odpustite mi, že som vás kedy nahnevala a vaše požehnanie na cestu mi dajte.
Ženích opakuje:
Milí rodičia a krstní rodičia, keď sa teraz odoberáme pred svätý oltár, prosím o požehnanie do nového života. Ďakujem vám za všetko, čo ste mi od malička dali, že ste ma radi mali a v láske vychovali. Odpustite mi, že som vás kedy nahneval a vaše požehnanie na cestu mi dajte.
Teraz nevesta ku druhým rodičom:
Prijmite ma do rodiny ako vašu dcéru.
A ženích:
Ďakujem vám, že ste ju pre mňa vychovali a za ženu ste mi ju dali.
Krstný rodič:
Prosím rodičov o požehnanie.

Text odobierky

Dobrý deň vám prajeme, to som rád, že vás tu vidím, ale či ste i vy radi, keď nás tu takto stáť vidíte. Mladý ženích by prišiel sám, no netrúfal si vstúpiť k Vám. Svoju prosbu Vám predkladá. Ja prichádzam k vám ako starejší, lebo sme sa dozvedeli, že vo vašej záhrade vykvitla krásna ruža. Keď ona začala krajšie kvitnúť, triafali sa vám kupci. Ale vy ste ju nedali, pre nás ako pre statočných ľudí ste ju držali. Preto vás prosím a pekne žiadam, či nám dovolíte si túto krásnu ružu odtrhnúť a so sebou vziať. Dovolíte?

Ďakujem pekne a poprosím prvého družbu, aby spomedzi nás niekde tu, tú krásnu ružu odtrhol a k nám priviedol. Nech sa páči.
(prvý družba privedie prvú falošnú nevestu, zahalenú bielou plachtou)
Milý mladoženích, ja sa ťa pýtam, či je toto tá pravá?
ženích odkryje nevestu a nesúhlasí)
Takže mladoženích sa rozhodol, že toto nie je tá pravá, po ktorú sme prišli...
(prvý družba privedie nevestu)
Mladoženích, opäť sa ťa pýtam, či je toto tá pravá, po ktorú sme prišli...?
Stastni novomanzelia_02(ženích súhlasí)
Mladoženích odovzdá neveste krásnu svadobnú kytičku a mladá nevesta pripne ženíchovi krásne svadobné pierko.

Poprosím rodičov, aby sa postavili k sebe.
Vážení svadobní hostia, drahí rodičia,
už dávno vznešený Šalamún hovoril: „Beda človeku samotnému na svete žiť, keď nemá opory života svojho.“ Tak aj vaše deti sa rozhodli zo stavu mládeneckého a dievockého odstúpiť a vstúpiť do stavu manželského.
Milý mladoženích, milá nevesta,
iste si uvedomujete, že od tejto chvíle musíte všetku lásku a pozornosť venovať jeden druhému. Popritom všetkom nesmiete nikdy zabúdať na svojich rodičov, ktorí vám dali život, ktorí vynaložili veľa úsilia, aby vás statočne vychovali. Snažte sa svojim rodičom odvďačiť tým, že budú z vás verní manželia a starostliví rodičia. Nerobte nič takého, čo by ich zarmútilo.

Tak milí rodičia všetko im odpusťte a na cestu požehnanie dajte.

Text odobierky

Spoločné poďakovanie

Drahí rodičia,
v tejto vzácnej chvíli, chceli by vaše dietky poďakovať sa vám za vašu lásku, podporu a trpezlivosť. Lebo boli vedené vzájomnou čistou láskou a oddanosťou, keď sa rozhodli spojiť svoje životy. No prv ako vykročia na spoločnú cestu, prichádzajú k vám, aby vám z úprimného srdca za všetko poďakovali. Uvedomujú si, že sa neraz hádam aj nevďačne zachovali voči vám a odprosujú vás za to, ak vám niekedy nechtiac aj zármutok spôsobili. V tejto chvíli sú pevne rozhodnutí, že sa budú snažiť vo svojom budúcom spoločnom živote žiť vo vzájomnej láske, úcte a oddanosti pre blaho svojej rodiny, na radosť vám i všetkým príbuzným. A preto, drahí rodičia, odprevaďte tieto svoje milé deti pri prvých krokoch ich spoločnej cesty životom. Nech ich po celej ďalšej púti sprevádza naďalej vaša vrúcna rodičovská láska. I vy, vážení príbuzní a ostatní známi, pripojte sa k tejto spoločnej radosti a svojou vzácnou prítomnosťou buďte svedkami krásneho okamžiku, v ktorom títo dvaja mladí ľudia slávnostne potvrdia svoje pevné rozhodnutie uzavrieť manželský zväzok, aby odteraz ruka v ruke, v dobrom i v zlom spolu kráčali v ústrety budúcemu životu.

spracovala: Bibiána Želisková

Odobierka
Odobierka II
Svadobné zvyky: odobierka - III. časťline
line

Diskusia


forum 03.06.2008: admin, Diskusia k článku "Svadobné zvyky: odobierka - IV. časť"rightend