startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné tradície

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mali nevesty vždy biele šaty? Nie tak celkom. V antických časoch nosili nevesty šaty svetlých farieb, aby tak dali najavo svoje šťastie a radosť. Biela sa pre západné nevesty stala modernou až vtedy, keď kráľovna Victoria mala na svojej svadbe biele šaty, aby tak dala najavo svoje postavenie. Pri výbere farby svadobných šiat sa cíťte slobodne.
Druzicky_03Prvé prstene boli urobené z konope alebo spletenej trávy. Nakoniec ich však nahradili prstene z odolného kovu. V 15. storočí prišli na scénu diamanty, ktoré sa stali symbolom cennosti a silnej oddanosti. Túto tradíciu využívajú snúbenci aj v súčastnosti.

Šaty družičiek sú všetky rovnaké. Kde vznikol tento zvyk? Dávnejšie nosili nevestine priateľky rovnaké šaty aké mala oblečené nevesta, aby zmiatli zlých duchov, ktorí chceli zničiť jej šťastie. Malo to zamedziť tomu, aby nevestu neuniesol ženíchov rival.

V antickom Ríme nebolo manželstvo legálne, až kým sa dvojica nepobozkala. Bozk bol znakom aj právneho uzavretia všetkých zmlúv a dohôd. Odtiaľ pochádza aj zvyk "udierania" lyžičkou do pohára alebo taniera predtým, než sa novomanželia pobozkajú.

Nevestu sprevádza k oltáru jej otec. Viete odkiaľ pochádza tento zvyk? Dávnejšie, kým sa dcéra nevydala, bola majetkom svojho otca. Potom sa stala majetkom manžela. Vo svadobný deň ju jej otec doslova "dal preč" - previedol vlastníctvo na jej manžela.

Nasleduje zopár nezvyčajných svadobných zvykov, zozbieraných po celom svete. Grécka nevesta vkladá kocku cukru do rukavice aby tak osladila manželský zväzok. Hinduisti veria, že dážď počas svadby prinesie novomanželom šťastie, naopak niektoré západné kultúry veria, že dážď prinesie do manželstva nešťastie.

Novomanzelsky bozkV Holandsku je tradíciou zasadiť k domu novomanželov strom, ako symbol plodnosti. Fínske nevesty obchadzajú s obliečkami na vankúš susedov, aby si nazbierali dary. Ak nevestu sprevádza starší ženatý muž, symbolizuje to dlhé manželstvo.

Kórejské nevesty si obliekajú na svoju svadbu červené a žlté šaty. Rodičia egyptských mladomanželov uvaria všetko potrebné jedlo na celý týžden a tak mladí zaľúbenci môžu relaxovať.

V niektorých kultúrach ako hinduistickej, egyptskej a keltskej sú ruky nevesty a ženícha spojené (spolu prepletené) ako symbol ich nového zväzku a vernosti v manželstve.

Japonské páry sa stanú mužom a ženou keď vypijú prvý z deviatich (first of nine) dúškov sake. V Írskou, ak sú ženích a nevesta v kostole, hostia by mali zamknúť dvere aby sa takto uistili, že ženích už zo svadby "nevycúva".

Ak ste počuli o tradícii, ktorá sa vám zapáčila ale bola z inej kultúry, môžete ju kľudne začleniť aj do vašej svadby.


line
line

Diskusia


forum 09.07.2009: krajec, re: Diskusia k článku
forum 18.08.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné tradície"rightend