startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné sny a realita

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V detstve sa deti hrávajú na nevestu a ženícha, neskôr snívajú o romantickej svadbe a keď dospejú, hľadajú si vhodného životného partnera. Túžia po zázemí a istote, vlastnej domácnosti, láske, deťoch, šťastnom manželstve. Realita však často nezodpovedá vysneným predstavám.

KupelSnaha uzavrieť manželstvo môže súvisieť s rôznymi motívmi. Zväčša prevláda názor, že ľudia sa vydávajú a ženia preto, lebo sa majú radi, ale je to len jeden z mnohých možných motívov a pri rozhodovaní sa pre manželstvo ich môže byť niekoľko. Láska, strach z osamelosti, predstavy o starých zatrpknutých dievkach a mládencoch, snaha predbehnúť svoju kamarátku, zabezpečiť si pohodlný život atď. Môže ísť o spleť motívov a potrieb, ktoré si sami snúbenci možno ani neuvedomujú.

Prvým krokom na ceste k uzavretiu manželstva je nájdenie vhodného partnera. To môže byť pre niekoho problém, hlavne ak má presné predstavy, aký by mal budúci partner byť. Sú to hlavne ženy, ktoré čakajú na ,,pánov dokonalých”. Takých, ktorí sú príťažliví, majú zmysel pre humor, sú verní, galantní, rodinne založení, nefajčia a nepijú, však nie je nikdy dosť. Existuje niekoľko možností: buď sa milé dámy obrníte trpezlivosťou, budete čakať a necháte všetko v rukách osudu, alebo budete cielene vyhľadávať spoločnosť mužov, ktorí zodpovedajú vašim očakávaniam. Môže sa stať, že časom zľavíte zo svojich požiadaviek, čo môže byť (a zväčša aj je) veľmi rozumné. Netreba rezignovať úplne (názor typu ,,radšej žiť s násilníkom ako ostať starou dievkou” nie je práve najšťastnejší) a strmhlav sa vrhať do neperspektívnych vzťahov. Nevzdávajte sa svojich predstáv, možno ozaj postačí ak poľavíte zo svojich požiadaviek, hlavne tých, ktoré pre Vás nie sú také dôležité (môže byť farba vlasov, výška, znamenie v horoskope ai.).

Par pri stoleOpatrnosť pri výbere životného partnera je na mieste. Zvlášť to platí na začiatku vzťahu, keď hrozí stav slepej zaľúbenosti. Pre získanie partnera sú ľudia vtedy ochotní urobiť veľa, snažia sa ukázať v dobrom svetle, zaujímajú sa o partnerove koníčky, aj keď im predtým boli celkom cudzie a ľahostajné. Mnohého sa zriekajú, s partnerom si vzájomne vychádzajú v ústrety. Robia to takmer podvedome, túžia vytvoriť harmóniu a symbiózu. Niekedy sa však stáva, že vnímajú iba tie stránky partnerovej osobnosti, ktoré im vyhovujú, tie druhé prehliadajú, či celkom ignorujú. Ľahko sa môže stať, že si partnera zidealizujú, vytvoria si o ňom klamlivú predstavu. Hlavne ľudia s prevahou citového prístupu nad rozumovým, bývajú neskôr rozčarovaní. Zaľúbenosť teda nemôže byť tým jediným pri voľbe životného partnera.

Ak človek nájde partnera, s ktorým by rád strávil zvyšok života, môže byť šťastný. Čo však v prípade, že s ním chce uzavrieť manželstvo, ale tomu druhému to nie je
veľmi povôli? Znova sú to skôr ženy, ktorých sa týka tento problém. Muži bývajú od prírody zdržanlivejší, čo sa týka svadby. Chápu ju ako stratu slobody a tej sa veľmi neradi vzdávajú. Neostáva teda nič iné dámy, ako trpezlivo čakať, kým muž nezmení názor. Môžete mu k tomu aj trochu dopomôcť. Pri rozhovore o svadbe nechoďte priamo na vec, postupujte zľahka, pomaly, nátlak sa nevyplatí. Niekedy zaberie dokonca opačná taktika. Keď začne s témou svadba on sám, Vy sa tvárte ľahostajne, alebo odmietavo. Nakoniec Vás predsa ,,zlomí”. Zaručené spôsoby a návody Svadobna cesta_02však neexistujú. Počúvajte vlastný inštinkt, vnútorný hlas, cit, ale zapojte zároveň rozum. Samé najlepšie viete ako na svojho drahého.

Ak sa už ľady pohli a vykročili Ste na cestu smerujúcu na radnicu, zachovajte naďalej voľné tempo. Vychutnávajte si predsvadobné obdobie, ktoré býva pre mnohé páry hektické a stresujúce, preto si ho snažte spríjemniť. Pokiaľ je to možné, do príprav svadby zapojte partnera, podeľte sa s ním o povinnosti. Často sa stáva, že partneri majú rozdielne predstavy o priebehu svadby, nedokážu sa napr. dohodnúť na počte hostí alebo na vhodnom mieste. Muži väčšinou inklinujú k menším svadbám, ženy túžia pozvať viac hostí, všetko chcú mať dokonalé, romantické, nezabudnuteľné. Snažte sa vyhýbať zbytočným hádkam a konfliktom, vzájomne sa rešpektujte a voľte kompromisy.

Možno sa Vám všetky tieto rady zdajú učebnicové a príliš pretaktizované. Manželstvo však nieje len o bezmedznej romantickej láske. Treba si ho dobre premyslieť a brať ho viac realisticky, tak ako aj iné stránky života.

Autor: Mgr. Jana Linkováline
line

Diskusia


forum 29.12.2005: admin, Diskusia k článku "Svadobné sny a realita "rightend