startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné šaty v priebehu vekov

line

svadobné šaty
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mnohé ženy v minulosti, tak ako my dnes, snívalo o svojom nádhernom svadobnom dni, kedy budú v tých najkrajších šatách stredobodom pozornosti všetkých svojich blízkych.
-- PR článok --
PR-sperky-a-diamanty_01 K tejto oslave spojenia dvoch ľudí sa od jej vzniku pridávali rôzne tradície – snúbenci si začali vymieňať snubné prstene, zamilovaný muži sa o srdce krásnych žien uchádzali so zásnubným prsteňom, dievčatám sa do manželstva začali chystať vená a neskôr začali svadobčania kupovať pre nový pár svadobné dary... V neposlednom rade sa tiež vyvíjala tradícia vysnívaných svadobných šiat typických len pre tento deň. Prečítajte si čo-to o svadobných šatách v priebehu vekov a o tom, v akých šatách sa vydávali dievčatá pred stovkami rokov.

PR-sperky-a-diamanty_02Biele svadobné šaty sa stali neodmysliteľnou súčasťou svadobného dňa len pomerne nedávno. V móde bola dlho červená, farba plodnosti, ktorá je dodnes na svadbách (ale aj pri iných príležitostiach) veľmi populárna najmä v ázijských kultúrach. Kresťanom sa červená veľmi nepozdávala, radšej si vyberali modrú, a to najmä pre jej asociáciu s Pannou Máriou. Na našom území bola obvyklá aj skromná sivá či hnedá farba. Biela sa naším predkom zdala jednoducho príliš nepraktická.

Stredoveké svadobné trendy boli skutočne zaujímavé. Svadba vtedy často nebola o láske, ale o spojení dvoch rodín a kultúr, išlo skôr o politické jednania než o romantické vyznania. Nevesty sa obliekali tak, aby reprezentovali svoj pôvod a bohatstvo svojich rodín a aby zapôsobili na ženícha (ktorého často videli po prvý raz na svadbe). Bohaté slečny nosili výnimočné látky, ktoré sa dali zohnať len veľmi PR-sperky-a-diamanty_03ťažko a obliekali sa skutočne farebne – pestré farby boli vtedy omnoho menej časté, keďže napríklad červené, fialové alebo čierne odfarbovače na látky boli nesmierne drahé a takmer nekúpiteľné. Ani materiálom sa u boháčov nešetrilo a nevesty si obliekali skutočne všetko – zamat, kožušinu, satén, strieborné a zlaté nitky, na šaty sa často prišívali drahé kamene ako napríklad diamanty, rubíny, zafíry, smaragdy či perly. Šperky a doplnky, ktoré si na seba nevesta dala, boli často predmetom siahodlhých diskusií a vyjednávaní oboch rodín, keďže išlo o súčasť vena.

Dievky z chudobných rodín sa museli uspokojiť so svojimi kostolnými šatmi, ktoré potom nosili ešte dlho po svadbe, no i tie sa snažili čo najviac sa podobať bohatým nevestám. Chudobné nevesty nosili najčastejšie sivé šaty, keďže tie potom mohli ešte dlho využívať.

Koncom stredoveku bolo zase veľmi módne tehotenstvo a plodnosť. Nevesty si preto začali vypchávať šaty vankúšmi, aby vyzerali ako budúce mamičky (to by sa dnes asi neujalo:). O čosi neskôr, počas renesancie, sa do módy dostala červená. Keďže ale šlo o farbu vášne, katolícka cirkev túto farbu čoskoro zakázala.

V baroku sa konečne do popredia dostáva biela farba a to spoločne so zlatou. Obe mali symbolizovať cudnosť, nevinnosť a zdržanlivosť. V 17. storočí sa populárnou opäť stáva červená a ružová, o sto rokov neskôr sa dievčatá vydávajú najradšej vo PR-sperky-a-diamanty_04PR-sperky-a-diamanty_05svetlozelenej alebo modrej. Okolo farieb svadobných šiat sa vytvárali povery, napríklad o modrej sa hovorilo, že ak ju má nevesta v svadobný deň na sebe, tak ju jej ženích nikdy nepodvedie. Aj tie nevesty, ktoré sa v modrej nevydávali, sa preto snažili mať na sebe aspoň modrý doplnok. Táto tradícia sa, najmä v angloamerických kultúrach, zachovala až dodnes (z amerických filmov určite poznáte nevyhnutnosť mať na sebe vo svoj svadobný deň „niečo modré“ – „something blue“). Bielu farbu a svadobné šaty ako ich poznáme dnes, spopularizovala až kráľovná Viktória, keď sa v roku 1840 vydávala v bielych svadobných šatách s čipkou. Jej svadobný portrét obletel celý svet a preto sa mnohé dievčatá rozhodli ju napodobniť.

Dodnes si mnohí myslia, že biela farba reprezentuje nevinnosť a panenstvo, no v skutočnosti to bola modrá, ktorej sa prisudzovali tieto významy. Biela je symbolom kresťanstva, biele svadobné šaty sa podobajú na biele rúcha, ktoré nosili členovia duchovenstva a tiež na šaty, ktoré malé dievčatká nosia na prvé sväté prijímanie. Dnes už sa však táto spojitosť s náboženstvom pomaly vytráca a biela zotrváva najčastejšou voľbou väčšiny neviest. Popri snehobielej farbe sú veľmi módne aj rôzne odtiene – napríklad slonovinová, krémová alebo Champagne.
Použité obrázky:
http://aibob.blogspot.sk/2012/02/red-hot-wedding-dresses.html
http://www.verymerryseamstress.com/waterhouse.htm#guenevere
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wedding_of_Queen_Victoria_and_Prince_Albert.jpg
http://pinterest.com/pin/258182991110499731/
http://www.dressfinder.com/history-wedding-dresses/rightend