startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné pozvánky a kaligrafia

line

svadobné oznámenie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kaligrafia – z gréckeho slova kálli (krása) a graphia (rukopis) je starodávne umenie elegantného rukopisu so slimákmi a kučierkami. Ak plánujete svadbu vo veľkom štýle, či chcete byť hoci len trochu formálny alebo naopak osobitý, jednou z možností ako ozvláštniť svadobné oznámenia je práve kaligrafia - umenie krasopisu.
Kaligrafia_01Najčastejšie sa "kučierkové" písmo objavuje na pozvaní "k svadobnému stolu" na malej kartičke samostatne prikladanej k pozvaniu na svadobný obrad. Okrem toho ho nájdeme aj na svadobnom programe, jedálnom lístku či venovaniach k darčekom pre hostí.

Kde kaligrafa nájsť by vám vedeli poradiť v niektorých predajniach umeleckých potrieb alebo u majiteľov tlačiarní, či na internete. Ak ste už u niekoho videli kaligrafické pozvánky, skúste sa ho opýtať, kde si ich nechali spraviť.

Väčšina kaligrafov vybavuje objednávky do 10 - 14 dní na 100 objednaných pozvánok. Nezabudnite, že ak máte dátum svadby stanovený v čase "svadobnej sezóny", treba aj kaligrafovi nechať dostatočnú časovú rezervu, obzvlášť ak je požadovaná úloha zložitejšia (vodoznak, gravírovanie, "ohorený" pergamen).

Skôr ako niekomu zveríte kaligrafické spracovanie vašich svadobných oznámení, nezabudnite sa opýtať na cenu práce, minimálne množstvo objednaných kusov, reklamačný poriadok, referencie od predchádzajúcich zákazníkov a prípadne aj výučný list, či certifikát. Každý kvalitný kaligraf by mal dať svojim zákazníkom na výber z niekoľkých typov písma.

K najbežnejším typom kaligrafického písma patria:
  • Kurzíva - hodí sa pre tradičné svadobné obrady, obyčajne konané v nedeľu alebo iný sviatočný deň.
  • Copperplate - niečo pre romanticky ladených snúbencov.
  • Ghotic - vhodný typ nielen pre rovnomenný svadobný štýl so stredovekým motívom.
  • Kaligrafia_02Uncial - dobrý typ písma pre milovníkov írskeho folklóru, vhodný do kombinácie s jednoduchým typom písma.
  • Roman - vhodný pre pozvánky na predsvadobné oslavy akou je dámska jazda alebo stretnutie družičiek s nevestou.
  • Spencerian - tento rez písma sa dobre hodí do kombinácie s rôznymi netradičnými typmi písma, nemá pevnú podobu a existuje vo viacerých variantoch.
  • London - toto písmo sa hodí pre mestský typ spoločenských akcií.

Mýliť sa je ľudské, ale vždy sa nájde spôsob ako možným omylom predchádzať. Ak si z ponuky nejakého kaligrafa vyberiete, pravdepodobne vás požiada o zoznam adresátov napísaný ručne alebo jasne na počítači. Pre istotu si ho pred odovzdaním aspoň dvakrát skontrolujte a ak ste ho písali sami, dajte ho prečítať niekomu inému. Viac očí, viac vidí.

Ak vám kaligraf sám neponúkne možnosť svadobné oznámenia po dokončení odoslať na poskytnuté adresy do prijatí hotovej zásielky radšej všetky obálky ešte raz. V prípade, že ešte nájdete nejakú chybu, mali by ste mať nárok na bezplatnú reklamáciu.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 11.07.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné pozvánky a kaligrafia"rightend