startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobný DJ

line

hudba
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako vybrať svadobného DJ-a? To je otázka, nad ktorou rozmýšľa veľa budúcich párov pri plánovaní svadobnej hostiny. Nájsť tú správnu odpoveď nie je také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a tak Vám ponúkame niekoľko návrhov.
Reproduktor a osvetlenieNa začiatok je dobré informovať sa u známych a priateľov, prípadne u niekoho, kto už má svadbu za sebou. Kontakty na DJ-ov sa dajú nájsť aj na internete.

Kontaktujte 3 - 5 DJ-ov a položte každému z nich niekoľko otázok, ktoré Vám aspoň niečo napovedia o profesionalite každého z kandidátov:
 • Na koľkých svadbách už hrali?
 • Aký hudobný program by odporúčali na svadbu?
 • Čo sa stane v prípade, že DJ ochorie, alebo zlyhá technika?
 • Má DJ v čase konania svadby naplánované ešte iné akcie?
 • Má DJ v rámci hudobného programu požiadavku na prestávku?
 • Aké je technické vybavenie?
 • Je ochotný v prípade potreby hrať aj nad vopred dohodnutý čas?

Odolajte ponukám 16 ročných nadšencov alebo veľkým agentúram, ktoré nebudú poznať meno toho Vášho DJ-a skôr ako týždeň pred akciou. Treba si nájsť zlatú strednú cestu. Kvalitných ľudí nájdete nielen v hudobných agentúrach ale aj medzi samostatne zarábajúcimi „diskotekármi“. Keď sa už rozhodnete pre konkrétneho DJ-a, snažte sa o ňom zistiť čo najviac, aby sa tak predišlo neskorším nedorozumeniam v deň svadby.

DJ_efektyNa hudobnej zložke svadby sa neoplatí šetriť. Väčšina DJ-ov má pevnú taxu za niekoľko hodín. Všetko nad tento časový interval sa platí za samostatnú sadzbu, vrátane špeciálnych efektov, ale obyčajne je možné dohodnúť sa vopred na prijateľnom riešení. Dávajte si pozor na DJ-ov s na pohľad nízkymi cenami, ktorí si ale o to viac účtujú za osvetlenie, cestovné, asistenciu, mixážny pult naviac, reproduktory.

DJ obyčajne funguje aj ako konferencier, preto je dôležité vybrať takého, ktorý má dobré komunikačné schopnosti. V prípade, že si želáte veľkolepý úvodný príhovor, prípadne komentár aj k iným udalostiam svadobného dňa akými sú prvý tanec, rozkrojenie torty, či odhodenie kytice, spresnite vopred čo najviac podrobností vrátane správnej výslovnosti mien dôležitých osôb. Takéto veci len ťažko zvládne introvertný a hanblivý typ. DJ musí mať „prsty na pulze“ davu a mal by byť schopný „roztočiť to“, keď zábava očividne viazne.

DJ môže byť tým najcharizmatickejším človekom pod slnkom, ale keď nemá dostatočne rozsiahlu kolekciu hudby je zle. Medzi DJ-mi sa nájdu takí, ktorých zbierka dosahuje aj 6000 titulov, priemerná zbierka má okolo 1000 titulov. Dobrý Dj by mal mať aj dostatočne široký výber zo všetkých žánrov (rock, country, hiphop, swing, R&B, klasika) obzvlášť v prípade, že sa svadobnej hostiny zúčastnia takmer všetky vekové kategórie.

Nakoniec nezabudnite zabezpečiť, aby DJ hral aj na želanie prítomných hostí. To je ďalší dôvod, prečo by mal mať dostatočne veľkú zbierku hudby. Hudba na želanie pomáha udržať zábavu a to sa s obmedzeným repertoárom darí len veľmi ťažko.

DJ_osvetlenieDJ dáva obyčajne zákazníkom na výber z rôznych druhov audio techniky. Každý dobrý DJ by mal mať k dispozícii aspoň:

 • 4 reproduktory
 • 2 zosilňovače
 • 2 CD prehrávače
 • bezdrôtový mikrofón
 • veľkú kolekciu hudby

Bezdrôtový mikrofón je dôležitý. Pomôže minimalizovať otravnú a potencionálne nebezpečnú manipuláciu s dlhým káblom. Niektorí DJ ponúkajú v rámci balíka služieb aj špeciálne svetelné efekty. Žiadajte si ich vidieť „v akcii“, aby Ste neboli zbytočne nepríjemne zaskočení.

V cene by mala byť aj inštalácia a preskúšanie techniky aspoň pol hodiny pred príchodom svadobných hostí.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 25.08.2006: NUO5, re: Diskusia k článku SVADOBNY DJ
forum 04.01.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobný DJ"rightend