startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Svadobná hostina na Slovensku v minulosti

line

svadobné zvyky




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadobné hostiny, podobne ako celý priebeh svadby, boli v tradičnom dedinskom prostredí otázkou prestíže rodiny. Preto jej predchádzali veľké prípravy, ktorých sa zúčastňoval široký okruh príbuzných, ale aj susedia, niekedy doslova celá dedina.

FasiangyV dedinskom prostredí sa svadby konali najmä v čase fašiangov, na jeseň pred adventom alebo po Veľkej noci (t.j. v čase, kedy sa nekonali hlavné poľnohospodárske práce). Svadobným dňom býval všedný deň, v piatok sa svadby nekonali, pretože sa dodržiaval pôst. Pred svadbou rodina musela zabezpečiť hlavne dostatok mäsa (zabila sa krava, ovca, ošípaná alebo hydina), múky na chlieb a koláče, pálenky a ďalšie potraviny, ktoré na svadbu prinášali aj hostia.

Svadobná hostina začínala zvyčajne skoro ráno, v oboch svadobných domoch. Hlavná hostina sa konala až po sobáši. Rozšíreným zvykom na svadobnej hostine bolo, že sa novomanželom prestrel iba jeden tanier, jedna lyžica alebo jeden príbor, z ktorého museli jesť spoločne na znak svornosti.

Ustálené normy platili aj v spôsobe usádzania hostí ku svadobným stolom. Najčestnejším miestom býval stôl v prednej izbe (nazývali ho predný, vrchný, první apod.), za ktorým sedeli novomanželia, svadobní funkcionári a najbližšia rodina. Rodičia mladého páru pri stoloch nesedeli ale pomáhali roznášať jedlo a dohliadali na priebeh hostiny. Dlho pretrvávalo pravidlo oddelenia stolovníkov podľa pohlavia. Ženy sedávali oddelene od mužov väčšinou pri dverách, muži bližšie k hlavnému stolu. Stoly pri dverách boli určené pre muzikantov.

MliekoČo sa týka tradičného svadobného menu, pomerne dlho (do 1. polovice 20. storočia) v ňom pretrvávali obradové jedlá, ktoré mali novomanželskému páru zabezpečiť prosperitu, šťastie a plodnosť. K rozšíreným jedlám patrila kaša, ktorá bola charakteristickým svadobným jedlom u všetkých slovanských národov. Kaša mala obradový význam, bola symbolom hojnosti a prosperity. Rozšírené boli kaše pohánkové, ryžové, krupicové apod.

Ďalším typickým svadobným jedlom boli vajíčka a hydina, hlavne kurčatá a sliepky, na juhozápadnom Slovensku i husi a kačice, ktoré symbolizovali kolobeh života. Podávali sa aj mliečne výrobky, najmä tvaroh a bryndza, ktoré mali novomanželom zabezpečiť pekné biele deti. Mlieko malo zasa priniesť sladký život, podobne ako med, ktorým sa sladila svadobná kaša a pridával sa do pálenky. Magický význam sa pripisoval jablku (pôvodne považované za afrodiziakum), ktorý mal privodiť plodnosť .

Ďalej na svadobných stoloch nechýbali koláče a rôzne pečivo, ktoré v ľudovej viere predstavovali v prenesenom význame životodarnú silu. Tradičné svadobné koláče na Slovensku boli okrúhle, plné alebo s dierou v strede, obdĺžníkové a zavíjané do tvaru podkovy. V bohatých regiónoch sa piekol veľký svadobný koláč, ktorý na záver hostiny nevesta nakrájala a rozdala svadobníkom ako výslužku. Taktiež boli rozšírené pečivá zoomorfného tvaru (napr. tvar kačičiek), posýpané makom alebo plnené. K svadbám patrili neodmysliteľne aj alkoholické nápoje.

HolubkyOkrem všeobecne rozšírených jedál existovali aj také, ktoré boli špecifické pre niektoré regióny Slovenska. Napr. v severných oblastiach východného Slovenska bola typickým svadobným jedlom mačanka, ktorá sa pripravovala tak, že do vriaceho mlieka sa vliali s múkou rozšľahané vajíčka alebo z kapustnej vody, múky a sušených húb apod. Podávala sa s chlebom uprostred svadobnej hostiny. Pre túto oblasť boli typickým jedlom aj pirohy so syrovou, bryndzovou alebo zemiakovou plnkou. V oblasti východného a južného Slovenska sa na svadbách podávala plnená zavíjaná kapusta - holubky, golubci, v oblasti Trenčína zasa huspenina.

Svadobné hostiny trvali zvyčajne dva-tri dni, záviselo to od hospodárskych možností rodiny. Zväčša bolo pohostenie na druhý deň iba symbolické a na tretí deň sa zvolávalo do svadobných domov na "dojedanie" zvyškov jedál.

Autor: Mgr. Jana Linková



line
line

Diskusia


forum 06.12.2005: admin, Diskusia k článku "Svadobná hostina na Slovensku v minulosti"



rightend